Japonya Merkez Bankası, dijital yen testlerine başlıyor

dijital yen

Japonya Merkez Bankası, üç büyük banka ve yerel bankalar iş birliğinde dijital yen denemeleri planlıyor.

Japonya Merkez Bankası, 2023 yılı bahar aylarından itibaren özel bankalarla ve diğer organizasyonlarla birlikte çalışarak para yatırma ve çekmede yaşanan sorunları tespit edecek. Bunun yanında merkez bankası para biriminin (CBDC) doğal afetler sırasında ve internet bağlantısının olmadığı bölgelerde çalışıp çalışmadığına bakacak.

Üç büyük bankanın hangileri olduğu henüz bilinmiyor. Ancak, Japonya’da üç büyük banka denildiğinde genellikle Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. ve Mizuho Financial Group Inc.FG bankalarına atıfta bulunuluyor.

Japonya, geçen yıl dijital yen için oluşturduğu test ortamı ile CBDC üzerine çalışmalar yapan ülkeler arasına katılmıştı.

Japonya Merkez Bankasından bir yetkili, geçen sene yaptığı açıklamada, “CBDC’nin özel ödeme şirketleri arasında rekabet oluşturması ve halkın erişebilir olması, bizim önceliğimiz.” demişti.

Merkez bankası dijital para birimi denemeleri iki yıl sürecek ve bunun ardından merkez bankası 2026 yılında piyasaya CBDC çıkarıp çıkarmama kararı verecek.

Kaynak: Investing.com