Kazakistan’daki kaos kripto para fiyatlarını negatif etkiledi

kripto para bitcoin

İkinci büyük Bitcoin madencisi konumundaki ülke Kazakistan’daki kaos ve internet kesintisi, kripto para fiyatlarını vurdu.

Çin’in getirdiği yasak sonrasında kripto para madencilerinin yöneldikleri ülkelerden biri olarak öne çıkan ve dünyanın ikinci büyük Bitcoin madenciliği merkezi haline gelen Kazakistan’da enerji fiyatlarını protesto gösterilerinin silahlı çatışmalara dönüşmesi kripto para madencilerini vurdu.

Ülkedeki çatışma, kaos ortamının internet erişiminin kesilmesine yol açması, Bitcoin madencilerinin üretimlerinin durmasına yol açtı. Dijital para şirketi Foundry’den Kevin Zhang’ın verdiği bilgeye göre, Kazakistan’daki Bitcoin madencilerinin internet erişimlerinin kesilmesi dünya Bitcoin madenciliği ağının yüzde 15’inin devre dışı kalmasına yol açtı.

Kazakistan’da internet erişimi yeniden sağlansa da ülkedeki kaos ortamı ve enerji sıkıntılarının Bitcoin madencilerinin güçlü bir kapasite ile üretime dönmelerini engelleyeceği öngörülüyor.

Kazakistan’daki bu kaosun ve Fed’in mart ayında faiz artırımı sinyali vermesinin etkisi ile Bitcoin fiyatı yüzde 2,67 düşüşle 41 bin 638,16 dolar seviyesine kadar indi.

Bitcoin’in yanı sıra Ethereum fiyatı yüzde 6,11 düşerek 3230,91, Solana yüzde 5,79 kayıpla 140,49 ve XRP yüzde 1,01 düşüşle 0,74348 dolar seviyesine gerilediler.