Kripto para piyasalarında satış baskısı devam ediyor

kripto para bitcoin

Kripto para piyasalarına düşüşler ile satış baskısı devam ediyor.

Kripto para piyasaları kabus gibi bir hafta geçirirken düşüşün boyutu artmaya  devam ediyor. Toplam sermaye değeri 1,3 trilyon dolara kadar gerilerken bugün ilk 100 kripto paranın dörtte biri günlük yüzde 20’nin üzerinde kayıplar gördü.

Kripto para piyasalarında volatilite yüksek seyretmeye devam ediyor. Bitcoin, bugün 30.000 dolar seviyesinde savunulmaya devam ediyor, ancak gün içinde en büyük kripto paranın 29.000 dolara kadar düştüğü görüldü. 48 saatlik Bitcoin fiyat hareketi, şimdiye kadar 30.000 dolar desteğinin korunmaya devam edildiğini gösteriyor.

Altcoin pazarındaki daha yüksek oranlı kayıplara bağlı olarak Bitcoin hakimiyet oranı, bugün yüzde 43,65 oranına kadar yükseldi.

Volatilite artışına bağlı olarak en büyük altcoin konumundaki Ethereum, bugün 2.130 – 2.450 dolar aralığında işlem gördü. Akşam saatlerine doğru bir miktar talep artışı görülürken Ethereum (ETH), açılış fiyatı, 2.340 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

En büyük 10 kripto parada son durum

Sermaye değerine göre sıralanmış listede bugün Solana (SOL) ve Dogecoin (DOGE), yüzde 20’ye ulaşan değer kayıplarıyla en çok kaybeden kripto varlıklar konumunda. XRP ve Cardano (ADA), yüzde 10 seviyesinde düşüş görürken BNB Coin şu an yüzde 8 düşüşle 300 dolar seviyesine tutunma çabasında.

Bitcoin ve Ethereum, son 24 saatte sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 4 oranında nispeten daha düşük oranda kayıplara sahip, ancak son derece değişken fiyat hareketlerine sahipler.

Listeyi ilk 100 olarak genişlettiğimizde Luna’nın son 24 saatte yüzde 94’e ulaşan ve UST’nin yüzde 45’e ulaşan değer kayıpları haricinde Fantom (FTM), yüzde 40 oranında düşüşüyle 0,35 dolara kadar düşerek dikkat çekiyor. Gala, Waves, Apecoin ve Avax, bugün yüzde 30’un üzerinde değer kayıplarıyla öne çıkan diğer altcoinler.

Bugün yükselişteki tek altcoin Maker (MKR)

Sıralamada 43. sırada bulunan Maker (MKR), ilk yüzde 15’e ulaşan değer kazancıyla yükselişte olan tek kripto varlık. Piyasadaki algoritmik sabit kripto varlık DAI’ın rezerv kripto varlığı Maker’ın, piyasa gündeminden düşmeyen en büyük rakipleri UST ve Luna’nın değer kaybının aksine yükselmesi önemli bir detay olarak ortaya çıkıyor.

Satış baskısının son derece yüksek olduğu bugünlerde DAI’ın sabitliğini koruması, Maker’a olan talebin de artmasına neden oluyor.

Kaynak: Investing.com