Kripto para piyasalarındaki tasfiye miktarı 2 milyar doları geçti

kripto paralar

Kripto para piyasalarında bu haftasonu değer kaybı %20’yi aştı.

Kripto para piyasaları hafta sonuna sert düşüşle girerken, Bitcoin‘in fiyatı da 42 bin dolara, Ethereum’un fiyatı ise 3500 dolara kadar geriledi.

Piyasadaki kaldıraçlı pozisyonların çoğu kapandığında, ortaya çıkan veriler ışığında tasfiye edilen pozisyonların değeri toplam 2 milyar dolar seviyesini geçti. En yüksek tasfiye hacmini sağlayan borsalar, sırasıyla 706 milyon dolar ile Binance ve 659 milyon dolar ile OKEx borsası oldu.

Küresel piyasalardaki makroeokonomik kaygılar, yeni varyant endişeleri ve piyasada yaşanan kar satışlarının etkisiyle birlikte kripto paralarda sert düşüşler görülüyor.

Bazı kripto paralarda ise yaşanan kayıplar yüzde 20’yi aşarken, veri sağlayıcı platform Coingecko verilerine göre, 11 bin 392 adet kripto paranın bulunduğu piyasanın değeri yaklaşık yüzde 15 düşüş kaydederek 2,34 trilyon dolara düştü. Piyasa değeri Bitcoin’in 69 bin dolar seviyelerine ulaştığı geçen ay 3 trilyon doları aşmıştı.

Kripto piyasasındaki sert düşüşlerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında omicron varyantına dair endişeler ile enflasyona dair kaygıların olduğu bir ortamda para politikasına ilişkin belirsizliklerin artmasının ardından geldiği dikkati çekti.

Bazı yatırımcılar ise kripto piyasalarındaki bu düşüşü “alım fırsatı” olarak kullanırken, Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edildiği El Salvador’da Devlet Başkanı Nayib Bukele 48 bin 700 dolar seviyesinden 150 adet Bitcoin daha aldığını duyurdu.