NFT fantezi futbol oyunu 680 milyon dolar yatırım topladı

sorare nft blockchain

Blockchain tabanlı NFT fantezi futbol oyunu Sorare, SoftBank tarafından yönetilen finansman turunda 680 milyon dolar yatırım topladı.

Aralarında eski İngiltere Milli Futbol Takımı oyuncusu Rio Ferdinand ve ünlü futbolcu Gerard Pique gibi isimlerin de bulunduğu yatırımcılar, geleceğin teknolojisi NFT ve Blockchain’e yatırım yaptı. Paris merkezli şirket Sorare ise, yatırımın şirketi 4.3 milyar dolar olarak değerlediğini açıkladı.

2018 yılında kurulan Sorare, insanların online şekilde futbol oyuncularının dijital kartlarını alıp-satmalarını, takaslamalarını ve bu insanların dijital futbolcu kartlarıyla kurdukları takımlarla birbirlerine karşı mücadele etmesine olanak sağlıyor. Bu mücadelelerin sonucunu ve kartların değerini ise, futbolcuların gerçek hayatta sergiledikleri performans etkiliyor.

Kartlar ise, blockchain’de yer alan ve bu tarz dijital ürünlerde sahipliği kaydeden, son zamanların en gözde kripto varlığı olan NFT (değiştirilemez tokenler) şeklinde işlem görüyor.
NASCAR’ın da NFT dünyasına adım atması ile beraber, NFT marketi 2021 yılında patlayıcı bir büyüme yaşayarak özellikle spor alanında oldukça popüler hale geldi.

Yatırım turunu yöneten SoftBank Group International’in Başkanı Michel Combes ise, durumla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“NFT’lerin toplanabilirlik, varlıklarla etkileşim ve kullanılabilirlik açısından yeni bir paradigmayı (bir şeyin nasıl üretileceği konusunda örnek, model) temsil ettiğini düşünüyoruz”

Sorare’nin kurucu ortağı ve CEO’su Nicolas Julia ise “Blockchain ve NFT’lerin; futbol kulüpleri, futbolcular ve taraftarların birbirleriyle daha derin bir bağlantı kurmaları konusunda muazzam bir yenilik yaratma potansiyeli gördük” şeklinde görüşlerini belirtti.