Nijerya, dijital para birimini yarın piyasaya sürecek

nijerya dijital para

Nijerya Merkez Bankası (CBN), kripto para kullanımının yasaklanmasının ardından dijital para birimi “e-Naira”yı pazartesi piyasaya süreceğini bildirdi.

 

Nijerya Merkez Bankası (CBN), ülkede kripto paraları kullanmanın yasaklanması ile beraber, ülkenin kendi dijital para birimi olan “e-Naira”yı 25 Ekim 2021 tarihi ile birlikte piyasaya süreceğini duyurmuş oldu.

Nijerya Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele, yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki ödeme sistemini iyileştirme amacıyla 25 Ekim 2021 Pazartesi gününden itibaren ülkenin dijital para birimi olan e-Naira‘nın piyasaya resmi olarak sürüleceğini belirtti.

E-Naira’nın müşterilerin banka hesaplarında mevcut fonları tutabilecekleri bir cüzdan işlevi göreceğini aktaran Merkez Bankası Başkanı Emefiele, “Bu sebepten ötürü e-Naira, paranın evriminde ileriye doğru atılan oldukça büyük bir adım ve Nijerya Merkez Bankası, e-Naira’nın fiziksel para birimi olan Naira gibi herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamaya kararlı.” ifadesini sözlerine ekledi.

Merkez Bankası Dijital Para birimlerine (CBDC) olan ilgi dünya çapında devam ederken, Nijerya Merkez Bankası resmi olarak bu konu hakkında bir duyuru yayınlamış oldu. Geçtiğimiz günlerde İran da kendi parasını çıkarmak için pilot çalışmalara başlayacağını resmi olarak duyurmuştu. G7 ülkelerinin de bu konu hakkında bir rapor hazırladığına geçtiğimiz günlerdeki haberlerimizde yer vermiştik.

Kripto para kullanımı düzeyi olarak dünyada ilk sıralarda kendine yer edinen Nijerya’da şubat ayında, kara para aklama ve terör gerekçesiyle kripto paraların kullanımı yasaklanmıştı.