OPEC+ ülkeleri, günlük petrol üretiminin artırılmasına karar verdi

opec petrol üretimi

OPEC+ ülkeleri, günlük petrol üretiminin 100 bin varil artırılmasına karar verdi

Petrol üretici ülkeler OPEC+ bugün üretim miktarını değerlendirmek üzere toplandı. Yapılan görüşmelerde günlük üretim miktarının Eylül’de 100 bin varil artırılmasına karar verildi.

Üretici ülkeler, haziran ayında yapılan toplantıda günlük üretim miktarı olan 400 bin varil ortalamasının temmuz ve ağustos aylarına dağıtılarak 648 bin seviyesine çıkarılmasına karar vermişti. Eylül ayı ve sonrası için karar da ağustos ayında gerçekleştirilecek toplantıda belli olacaktı. Bugün alınan karara göre ise eylül ayında günlük üretim miktarı 100 bin varil artırılacak.

Piyasalar günlük üretim artış miktarının sınırlı olmasını petrol pozitif fiyatladı. Dün 98,48 dolar seviyesine gerileyen Brent vadeli fiyat, bugün %1,3 oranında değer kazanarak 102 dolar seviyesine çıktı.

Eylül ayı için planlanan 100 bin varillik üretim artışında küresel ekonomik yavaşlamanın etkili olduğu görülüyor. Dünyanın en büyük petrol ithalatçılarından biri olan Çin’de ekonomi yavaşlarken ABD ise teknik olarak resesyona girdi. Euro Bölgesi’nde ikinci çeyrek büyüme %0,7 oranında gerçekleşmesi ile beklentilerin üzerinde geldi, fakat Rusya’ya uygulanan yaptırımların kışa doğru faturasının ağırlaşması bekleniyor. Bölge ekonomisinde hizmet ve üretim tarafında yavaşlama var.

Petrol satışından kazanç sağlayan ülkeler için ekonomideki yavaşlama daha az petrol tüketimi anlamına geldiği için olumsuz ve bu yöndeki sinyallerin artması nedeniyle arzda da çok sınırlı artış kararı alındı.

Kaynak: Investing.com