Pakistan, kripto para borsası Binance’ı uyardı

kripto para borsası binance

Pakistan’dan dolandırıcılığa zemin hazırlandığı iddiasıyla dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’a uyarı geldi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Pakistan Federal Soruşturma Ajansı’nın (FIA) Siber Suç Kanadı bir dolandırıcılığı araştırırken, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance için bir uyarı yayınladı.

FIA, Binance Pakistan’ın Genel Müdürü ve Büyüme Analisti Hamza Khan’a artan yatırım sahtekarlıklarının özellikle de Pakistanlılara çok yüksek getiriler vaat eden Ponzi sistemlerin Binance’ı kullanarak faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Ponzi sistemlerde, yeni müşterilerden alınan fonlar eski müşterilere fayda sağlıyor ve toplanan para önemli bir miktarda sermaye tabanı oluşturduğunda sistem kapanıyor ve arkasında binlerce mağdur bırakıyor.

FIA tarafından yayınlanan raporda aralarında MCX, HFC, HTFOX, FXCOPY, OKIMINI gibi toplamda 11 mobil uygulama ile insanların dolandırıldıkları açıklandı. Uygulamalar, kullanıcılardan kripto para borsası Binance’e kayıt olmalarını ve Binance’a yatırdıkları paraları söz konusu uygulamaların kripto para hesaplarına aktarmasını istiyor.

Binance’ın üzerinden gerçekleştirilen bu dolandırıcılıklardan dolayı FIA, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ı ülkenin en düzensiz kripto para borsası olarak kabul ettiğini açıkladı.

Ayrıca FIA, uygulama üzerinden dolandırılan üyelerin, anonim yöneticilerin yatırım tavsiyeleri verdiği Telegram gruplarına eklendiği iddia edildiğinden, soruşturulmanın derinleştirilmesi planlanıyor.

Binance’ın Düzenleyici Sorunları

Dolandırıcılık tespit edildikten sonra, bu tür uygulamalara bağlı tüm Pakistan banka hesapları, rapora göre bir “borç blokajı” altında:

Dolandırıcılık amaçlı miktarın transfer edilmiş olabileceği en az 26 şüpheli blockchain cüzdan adresi [Binance cüzdan adresi] tespit edildi. Binance Holdings Limited’e bu cüzdanların ayrıntılarını vermek ve onları bloke etmeleri için bir yazı gönderdik.

FIA ayrıca, bu uygulamaların tanıtımını yaptığı tespit edilen sosyal medya fenomenleri için de yasal yaptırımlar olacağını açıkladı.

Terör finansmanı ve kara para aklama tehdidini engellemek için Pakistanlıların Binance üzerinde gerçekleştirdiği eşler arası işlemleri yakından takip etmeye yönelik adımlar atmaya başladık. Çünkü Binance bu tür faaliyetleri kolaylaştıran, kullanımı kolay en büyük platform.

FIA, Binance’ın istekleri yerine getirmemesi durumunda ise Pakistan Devlet Bankası aracılığıyla borsaya mali cezalar uygulayabileceğini özellikle belirtti.