Ripple yenilenebilir enerji için önemli bir yatırıma imza atıyor

kripto para ripple nft

Blockchain tabanlı dijital ödeme ağı Ripple, Nelnet Renewable Energy ile birlikte 44 milyon dolarlık ortak bir yatırım yaptıklarını duyurdu.

 

Blockchain tabanlı dijital ödeme ağı Ripple, Nelnet Renewable Energy ile birlikte 44 milyon dolarlık ortak bir yatırım yaptıklarını duyurdu. Yapılan basın açıklamasına göre ortak yatırım fonunun büyük kısmı Ripple tarafından finanse edilecek. Amaç, ABD genelinde daha temiz ve daha istikrarlı bir enerji geleceği inşa etmek için güneş enerjisi projelerine fon sağlamak.

Bu hareket, Ripple’ın küresel anlamda finansal hizmetlerin karbon ayak izini azaltma taahhüdüyle örtüşüyor. Ayrıca dijital ödeme ağının tokeni XRP, karbon negatif bir üretimle tedavül ediliyor. Ripple Sosyal Etki Başkanı Ken Weber, basın açıklamasında temiz enerjinin sadece ekonomik büyümenin devamı için değil aynı zamanda daha sürdürülebilir bir dünya için her endüstride önemli bir öncelik olması gerektiğini söyledi. Weber, bu anlayışı benimsedikleri için Nelnet ile güneş enerjisi projelerine fon sağlama konusundaki memnuniyetlerini dile getirdi.

Ripple’ın yatırım yapacağı projeler tonlarca karbon emisyonunu azaltmayı hedefliyor

Yapılan basın duyurusunda ayrıca finanse edilen güneş enerjisi projelerin hakkında bilgi de verildi. Ripple ve Nelnet tarafından finanse edilecek olan güneş enerjisi projelerinin 35 yıllık zaman zarfında 1,5 milyon tondan fazla karbondiyoksidi dengeleyebileceği tahmin ediliyor. Bunun yanında ABD’de 2050 yılına kadar ülkenin tüm enerjisinin yüzde 45’inin güneş kaynaklı olarak üretebileceği öngörüsüyle iki şirket güneş enerjisi projelerine yapılan bu yatırım en doğru zamanda geldiğini düşünüyor.

Yatırım ortaklığı, Ripple’ın küresel finans adına karbon ayak izi olmayan bir gelecek kurmaya yardımcı olmaya çalışan son girişimi olarak deklare edildi. Ripple, aynı zamanda kripto para madenciliğinde karbon nötr bir sistemi inşa etmeye ve kripto sektörünün 2030 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmasına odaklanmış Crypto Climate Accord’un bir ortağı konumunda bulunuyor. Bu bağlamda XRP Ledger, Ripple Energy Web ve Rocky Mountain bu amaca ulaşan ilk büyük Blockchain girişimleri unvanına sahip oldular.

Ripple 2030’a kadar sıfır karbon ayak izine ulaşmak istiyor

Ayrıca Ripple; emisyon azaltma, ağaçlandırma, karbon tutma ve biyokömür gibi karbon ayak izini silecek projelerine yapacağı yatırımlarla 2030 yılına ulaşmadan ağında karbon ayak izinin sıfır olmasını hedefliyor.

Nelnet Renewable Energy İcra Direktörü Scott Gubbels da basın bülteninde temiz enerji üretimini artırma amaçları çerçevesinde aynı amacı taşıyan Ripple gibi kuruluşlarla çalışma şansı yakaladıkları için memnuniyetini dile getirirken bu ve benzeri yatırımların aynı zamanda istihdamı artırma, pazarın maliyetini düşürme açısından rekabetçi enerji üretimi ve ilerleyen yıllar için sürdürülebilirliğin desteklenmesi gibi faktörlerin üzerinde durdu.

Ripple ile ilgili diğer önemli gelişmelerde ise geride bıraktığımız Eylül ayında kuruluş, XRP Ledger’a NFT desteği getirmek için 250 milyon dolarlık bir fon kurduğunu duyurdu. Yine Eylül ayında Blockchain ödeme ağı, Bhutan merkez bankasıyla bir ortalık kurduğunu da duyurmuştu. Bu gelişmeler haricinde Ripple’ın SEC ile XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı konusundaki davası tüm hızıyla devam ediyor. Dava ile ilgili güncel gelişmeler Ripple tokeni XRP’nin fiyatında zaman zaman dalgalanmalara yol açıyor.