ABD’de spot Bitcoin ETF onayı için yeni girişim

bitcoin etf onayı

Kripto para yatırım devi Grayscale, 26 milyar dolarlık Bitcoin fonunun bir ETF’e dönüştürülmesi için yeni bir girişimde bulundu.

640 bin BTC’lik Bitcoin fonunu, geçen yıldan bu yana Wall Street borsalarında işlem görecek bir fona dönüştürmek için çalışan Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) onay almak amacıyla yeni bir girişimde bulundu.

Financial Times’ın haberine göre Grayscale, bu hafta SEC’ye bir mektup göndererek Teucrium Bitcoin vadeli ETF’inin bu ayın başlarında onaylanmasının spot ETF’e verilmeyen onay için öne sürülen gerekçeleri geçersiz kıldığını savundu.

NYSE Arca ve Teucrium şirketleri, Nisan ayının ilk haftasında Bitcoin vadeli ETF başvurularına SEC’den onay almışlardı. Söz konusu ETF, bugüne kadar onaylanan diğer vadeli ETF’lerden daha farklıydı. Buradaki en önemli nokta, Teucrium ETF’inin 1933 yılı Menkul Kıymetler Yasası’na göre hazırlanmış olmasıydı. Şimdiye kadar kabul edilen diğer Bitcoin vadeli ETF’leri ise 1940 yılı Yatırım Şirketi Yasası’na dahil edilmişti. Bu yasa, diğerine göre çok daha değişik regülasyon kurallarına tâbi bir yasa konumunda.

Uzmanlar, Teucrium ETF’ine verilen onayla spot BTC ETF’inin kabul edilme ihtimalinin güçlendiği yorumunu yapmıştı.

Grayscale de mektubunda işte bu noktaya işaret ederek “Teucrium’a verilen onayın esas noktayı pekiştirdiğine inanıyoruz: Mesele, ETF onayına geldiğinde, spot Bitcoin ETF’ine Bitcoin vadeli ETF’lerinden farklı davranmanın hiçbir temeli yoktur.” ifadelerini kullandı.

SEC’nin önüne 2013’ten bu yana gelen çok sayıda spot BTC ETF başvurusu ya reddedildi ya da daha sonra geri çekildi. Bugün ise kurum, Grayscale’in başvurusunun haricinde üç başvuru için daha karar aşamasında. SEC’nin Grayscale’in başvurusuna en geç Temmuz ayı başlarında bir yanıt vermesi gerekiyor.

Kaynak: Uzmancoin