ABD’de tarım dışı istihdam beklentilerin altında gerçekleşti

tarım dışı istihdam

ABD’de aralık ayının tarım dışı istihdam verileri, beklentilerin altında gerçekleşti.

ABD’de Aralık ayında tarım dışı istihdam beklentilerin çok altında kaldı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen ay tarım dışı istihdam 199 bin olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi istihdamın 400 bin artacağı yönündeydi.

Kasım ayı tarım dışı istihdam verisi 210 bin seviyesinden 249 bin seviyesine revize edildi. Aynı ayda işsizlik oranı yüzde 3,9’a geriledi. Piyasa beklentisi işsizlik oranının yüzde 4,2’den yüzde 4,1’e ineceği yönündeydi.

Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 7,7’den yüzde 7,3’e indi. ABD Merkez Bankası(Fed), son projeksiyon raporunda işsizlik oranı beklentisini önümüzdeki 3 yıl için yüzde 3,5 olarak açıkladı.

Özel sektörün istihdamı 211 bin ile piyasa beklentisi olan 365 binin altında kaldı. İmalat sektöründe istihdam 26 bin artarken, kamuda istihdam 12 bin azaldı.

Saatlik kazançlar aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 4,7 artış gösterdi. Analistlerin beklentisi aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 4,2 artış olacağı yönündeydi. Ülkede işgücüne katılım oranı yüzde 61,8’den yüzde 61,9’a revize edildi.