Coinbase, kripto varlıklar için kapsamlı bir düzenleme önerisi sundu

coinbase kripto para

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, ülke çapında kripto varlık düzenlemesi için kapsamlı bir dijital varlık politika önerisi yayınladı.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, ülke çapında kripto varlık düzenlemesi için kapsamlı bir dijital varlık politika önerisi yayınladı. Hisseleri NASDAQ borsasında listelenen platform, bu politika önerisinde hem düzenleme gereklilikleri hem de düzenlemeler ile ilgili detaylı bir çerçeve sunuyor.

Coinbase CEO’su yakın zamanda böyle bir çalışma yapacaklarını dile getirmişti ve şimdi rehber niteliği taşıması amaçlanan bu kapsamlı çalışmanın yayımlandığı görülüyor. Geçen ay Coinbase ile SEC arasında önemli bir sürtüşme yaşanmıştı. Coinbase, stabilcoin’i USDC için yıllık yüzde 4 getiri imkanı sunan bir kripto ürünü sunmaya hazırlanırken Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu özellikte bir ürünün menkul kıymet kapsamına gireceği gerekçesiyle kripto para borsasını uyarmıştı. Bu uyarı karşısında ABD’nin en büyük borsası, piyasaya çıkarmaya hazırlandığı ürünü durdurmak zorunda kaldı.

Coinbase, şimdi kripto para ekosisteminin temellerini sağlamlaştırmak, endüstrinin gelişimi için dayanak olacak kesin düzenlemelere yol göstermesi adına bu detaylı çalışmayı sundu.

Coinbase’in öncülük ettiği dijital varlık politika önerisi; politikacılar, sektör katılımcıları ve akademisyenlerle birlikte hummalı bir çalışmanın ardından oluşturuldu. Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un Twitter üzerinden bildirdiğine göre; önerinin hazırlanma aşamasında 30’un üzerinde kripto şirketi, 25’ten fazla kongre üyesi ve çalışanı, 4 büyük hukuk firması ve 3 ticaret grubunun görüşleri alındı. Ayrıca Armstrong, çalışmayı hazırlayan ekibe şükranlarını sunarken çözümün bir parçası olmak için gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Coinbase’nin dijital varlık politika önerisi neleri kapsıyor?

Kripto para endüstrisinin önemli kuruluşlarından Coinbase’in bu politika önerisini hazırlamaktaki amacı, kripto varlıkların küresel ekonomi geleceğindeki rolünü netleştirmek ve yapıcı görüşmeleri başlatmak olarak ifade ediliyor.

Teklifin detayına bakıldığında dört ayrı bölüme ayrılmış olduğu görülüyor. Bu bölümler; dijital varlıklara özel yasa tasarısı oluşturmak, kripto varlık piyasalarının bağlı olacağı bir düzenleyici kurum belirlemek, kripto varlık yatırımcılarını korumak ve piyasanın gelişimini sağlamak için adil bir rekabet ortamı oluşturmak.

Teklif çerçevesinde ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinin kriptoları düzenlemesine ilişkin yapıcı bir ortam oluşturmada diğer önemli yargı bölgelerinin gerisinde olduğu düşüncesi yer aldı. Buna göre kripto endüstrisi için yapıcı adımların atılmaması durumunda finansal piyasalarda her dönemin öncü ülkelerinden biri olan ABD’nin dijitalleşme çağında bu sektöre yön veren bir ülke konumundan düzenlemeleri takip eden bir ülkeye dönüşmesi endişesine de yer verildi.

Öneriyi hazırlayan ekip düzenlemelerin faydalarına da değindi

Öneriyi hazırlayan ekip, önemli bir konuya daha değiniyor. Bu da 1930’lu yıllarda hazırlanmış olan hâlihazırda hala kullanılan yasaların, dijital varlık sınıfı ürünlerini düzenlemek için yetersiz kalabileceği görüşünü savunuyorlar.

Tüm bu kapsamlı düşünce ve düzenleme önerilerinin yanında politika çalışması, alınacak olan kararların hem yatırımcılar hem de yasa koyucular için faydalarını da sıralıyor. Bu faydalar arasında yatırımcılar, finansal piyasalarda daha güvenli ve demokratik bir ortamda işlem yapabilecekken düzenleyici kanadın bir netliğe kavuşabileceği ve yasa dışı faaliyetlerle mücadele de elini güçlendirebileceğine inanıyorlar