SEC, Bitcoin’e ETF onayı verdi

sec gensler kripto para bitcoin etf onayı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sonunda Bitcoin için beklenen ETF onayını verdi. SEC’in verdiği Bitcoin Futures ETF onayı ile beraber, Bitcoin’in fiyatı 60 bin doların üzerinde seyrediyor.

 

Kripto para piyasaları için haftanın son iş günü oldukça heyecanlı geçti. Gündemde bir Bitcoin Futures ETF’nin onaylanmasının çok yakın olduğu söylentileri vardı. Bu söylentiler BTC fiyatına pozitif etki yaptı.

ABD seansı sırasında ise ilk olarak Nasdaq’ın Bitcoin Futures ETF onayı haberi piyasalara düştükten sonra Bitcoin fiyatı, yeniden yükselerek 60.000 dolar bandına geri döndü. Ve son olarak SEC’in Proshares tarafından teklif edilen Bitcoin Futures ETF’yi onayladığı haberi, piyasaya bomba gibi düştü. Bitcoin Futures ETF’sinin onaylandığı haberi sonrasında, Bitcoin 60 bin dolar seviyesinde seyir etmeye devam ediyor.

Yıllar süren bekleyiş sona erdi

ABD’de 2013’den bu yana Bitcoin ETF teklifleri sunuluyordu. Ancak şimdiye kadar SEC’den herhangi bir borsada işlem gören fon onayı gelmemişti. Yıllar süren teklif denemeleri, sonunda sonuç verdi ve 16 Ekim 2021 günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir Bitcoin Futures ETF onayını vermiş oldu. Böylece yazın başvuruda bulunan Proshares, önümüzdeki hafta “Bitcoin Strategy ETF”sini piyasaya süren ilk şirket olarak kripto tarihine adını yazdırabilir.

Geçtiğimiz günlerde SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı bir açıklamada Bitcoin Futures ETF’leri için olumlu sinyaller vermişti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra düzenleyici kurum tarafından onayın verildiğini görüyoruz.

SEC sonunda bir Bitcoin ETF için onay verdi

Bitcoin vadeli sözleşmelerinin dayanak olarak kullanılacağı ve düzenlenmiş bir borsada işlem görecek olan fonlar, başarılı şekilde ilerleyebilirse bu spot Bitcoin’e dayalı ETF’ler için de iyi bir örnek teşkil edebilir. Böylece ABD’de piyasa sürülen Bitcoin ETF’lerinin sayısında bir artış görebilmek mümkün.

Geleneksel piyasalardaki kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e dolaylı ve güvenli yoldan yatırım yapmasına imkan tanıyan bu finansal ürünler, Bitcoin piyasasının ana akım adaptasyonu ve elbet değer artışı için oldukça önemli görünüyor. Bu gelişmenin ışığında 2021 yılının son çeyreğinde kripto para piyasalarında hareketli günler yaşanabilir.