Tesla, Bitcoin üzerinden ne kadar kar sağladı?

tesla

Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın şirketi Tesla, 3. çeyrek verilerini açıkladı. Raporda şirket bilançosundaki Bitcoin miktarının sabit kaldığı görüldü.

 

Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın şirketi Tesla, 3. çeyrek verilerini açıkladı. Raporda şirket bilançosundaki Bitcoin miktarının sabit kaldığı görüldü.

Bu yılın başlarında elektrik araç üreticisi Tesla, Bitcoin pazarına girmeye karar vererek bilançolarına 1,5 milyar dolar değerinde BTC eklemişti. Tesla’nın Bitcoin aldığı günlerde kripto varlığın fiyatının 30.000 dolar seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor.

Tesla gibi büyük bir şirketin kripto yatırımı yapması tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. Ardından 2. çeyrekte şirketin Bitcoin tasarruflarının yüzde 10’unu sattığı haberi, ilk duyulduğunda bir şok etkisi yaratsa da ardından gelen açıklama piyasa için tatmin edici oldu. Tesla, o zamanlar satış ile ilgili yaptığı açıklamada Bitcoin’in işlevselliğini test etmek amacıyla böyle bir satış yaptıklarını açıklamıştı.

Tesla en çok Bitcoin tutan ikinci şirket konumunda

Son açıklanan 3. çeyrek bilançolarına göre şirketin portföyünde 43.200 Bitcoin bulunduğu tahmin ediliyor ve bu rakam elektrikli araç üreticisini 114.041 BTC tutan MicroStrategy’den sonra en çok kripto varlığa sahip ikinci şirket yapıyor.

Şirket tarafından açıklanan verilere göre, 3. çeyreğin bitiş tarihi 30 Eylül rakamlarına bakıldığından Bitcoin’den 1,26 milyar dolar kazanç elde edildiği belirtiliyor. Bu rakama göre bir önceki çeyrek kazancına göre 51 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü söz konusu. Ancak durum şu an biraz farklı.

Bitcoin’in mevcut fiyat artışına göre bu değer düşüklüğü an itibarıyla telafi edilmiş oldu ve portföylerinde Bitcoin miktarı tahmini 2,82 milyar dolar değerinde. Bu, yaklaşık 1,3 milyar dolarlık bir gerçekleşmemiş kâra sahip olduğunu gösteriyor.

3. çeyrekte Bitcoin alımı yok

Diğer dikkat çeken bir ayrıntı ise 3. çeyreği kapsayan Temmuz – Ağustos – Eylül aylarında Tesla’nın ek bir Bitcoin satın alımı gerçekleştirmemiş olması. Özellikle Temmuz ayında BTC fiyatı 30.000 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ancak açıklanan rakamlara göre Elon Musk’ın şirketi Bitcoin’i bu dip fiyattan satın almayı tercih etmedi.

Tesla tarafından açıklanan mali rapor özetine göre şirket, yıllık gelirlerini yüzde 57 oranında artırarak 13,7 milyar dolar gelir bildirdi. Raporda gelirdeki büyüme için araç hacmindeki artış ve maliyetlerdeki düşüş gerekçe gösterildi.

Elon Musk yeniden kripto sahnesinde

Bilindiği gibi Elon Musk, kripto para camiasında önemli bir etkileyici. Yılın başlarında Musk, şirketi Tesla’nın araç satışlarında Bitcoin kabul edeceğini açıklamıştı. Bu açıklama, Bitcoin fiyatında gün içinde önemli bir yükselişe neden olmuştu. Açıklamadan kısa bir süre sonra ise Mayıs ayında Bitcoin madenciliğinin olumsuz çevresel etkilerinden dolayı BTC ile satışların durdurulduğunun açıklanması, Bitcoin’de Mayıs çöküşüne katkıda bulunmuştu.

Son zamanlarda ise Elon Musk yeniden kripto sahnesine geri dönmüş gibi gözüküyor. Özellikle şaka temelli kripto paralara yönelik attığı görsel ağırlık tweetler, bu coin’lerde volatilite oluşturuyor. Son attığı tweet’in görselinde ise ekranda Bitcoin için 69.000 dolar ve Ethereum için 4.200 dolar fiyat etiketi bulunuyordu.

An itibarıyla Ethereum, Musk’ın tweetindeki fiyat seviyesini yakalamışken Bitcoin, 65.000 doların altındaki fiyatıyla henüz ünlü milyarderin işaret ettiği fiyat seviyesinden uzak gözüküyor.