ABD’de üretici fiyatları da beklenen düşüşü gösteremedi

üretici fiyat endeksi üfe

ABD’de enflasyonun ardından üretici fiyatları da beklenen düşüşü gösteremedi.

ABD’de üretici fiyat endeksi Nisan’da %11 oldu. Mart ayında %11,2 ile rekor seviyeye çıkan üretici fiyatları Nisan’da zirveden çok sınırlı gerileme gösterdi. Çekirdek ÜFE aylık %0,4 artarken yıllık %9,2’den %8,8’e indi.

Dün açıklanan enflasyon da 40 yılın en yüksek seviyesi olan %8,5’ten %8,3’e geriledi. Fakat gerek üretici gerekse tüketici fiyatlarındaki düşüşün sınırlı kalması ve çekirdek kalemdeki artışın sürmesi gelecek aylara dair de yüksek enflasyon riskini canlı tutuyor.

Mayıs toplantısında 50 baz puan artıran Fed, enflasyonda %2 hedeflerine sadık kaldıklarını, fakat bunun zaman alacağını belirtmişti. Özellikle savaşın sürmesiyle tedarik sorunlarının da devam edeceğini, bu nedenle enflasyonda iyileşmenin zaman alacağını ifade etmişti.

TÜFE’nin ardından ÜFE’nin de beklenen düşüş göstermemesi nedeniyle Fed’in agresif kalmaya devam ederek gelecek iki toplantıda 50’şer baz puan faiz artıracağı beklentisi de artıyor.

Dün enflasyon sonrası yükselişini hızlandıran ABD Dolar Endeksi, bugün veri öncesi 104,72 ile 20 yılın zirvesine çıktı. ÜFE’nin ardından 104,50’ye geriledi.