ABD’de yıllık enflasyon yüzde 6,5 oldu

abd enflasyon

Piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı.

TÜFE aylık %0,1 azalma gösterdi, yıllık oran ise %6,5 oldu. Çekirdek TÜFE aylık %0,3 yıllık %5,7 ile beklenen oranda geldi ABD’de enflasyon Haziran 2022’de %9,1’e çıkarak son 41 yılın zirvesini görmesinin ardından kademeli olarak gerileme gösterdi. Ancak Fed’in %2 enflasyon hedefinin halen çok üzerinde.

Pandemi sonrası enflasyon ilk kez aylık bazda düşüş gösterdi

Aralık ayında gıda ve kira fiyatlarındaki artış devam etti. Ancak akaryakıt fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle sepette %0,1 oranında düşüş görüldü. Böylelikle Haziran 2020 sonrası ilk kez aylık bazda düşüş gerçekleşti. Son ayda gıda enflasyonu %0,3 oranında artarken enerji kaleminde %4,5 gerileme yaşandı.

Çekirdek enflasyonda en büyük baskı kira

Gıda ve enerji hariç tutulan hesaplamada çekirdek enflasyon yıllık %5,7 oldu. Yıllık bazda sepete en büyük katkı %7,5 artışla kiradan geldi. Ev eşyalarındaki yıllık artış oranı ise %6,7 oldu.

ABD Merkez Bankası Fed, enflasyonu düşürmek için Mart 2022’de 25 baz puan ile başladığı faiz artışını Mayıs’ta 50’ye çıkardı. Haziran-Kasım döneminde ise 4 defa 75 baz puanlık faiz artışı yaptı. Aralık toplantısında faizin enflasyon üzerindeki etkisinin görülmesi için zamana gerek olduğu görüşüyle kurul, 50 baz puanlık faiz artırarak 2022’yi %4,5 oranıyla kapattı.

Bugün açıklanan enflasyon oranı beklentileri karşılayarak enflasyondaki düşüşün devam ettiğini gösterdi. Piyasalarda Şubat ayında yapılacak FOMC toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı yapılacağı beklentisi %86’nın üzerine çıktı.

Kaynak: Investing.com