Avrupa’ya Rus doğal gaz akışı bugün sabit kalacak

ab rusya gaz

Boru hattı operatörü verilerine göre, Rusya bugün Kuzeybatı Avrupa’ya 37 milyon mᶟ gaz iletimi gerçekleştirecek. Almanya’ya 165 milyon mᶟ/gün iletim kapasitesi olan Kuzey Akım 1 Doğal Gaz Boru Hattı ise hala faaliyetlerine başlamadı.

Montel-Foreks’in haberine göre, Ukrayna Gaz İletim Sistemi Operatörü verilerine, Ukrayna ve Slovakya arasındaki Velke Kapusany giriş noktasında bugün iletim hacmi yaklaşık 36,8 milyon mᶟ/gün olarak gerçekleşiyor.

Rusya, geçtiğimiz iki hafta boyunca Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden herhangi bir gaz iletimi gerçekleştirmedi. Moskova, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal etmesinin ardından, boru hattı kesintilerine neden olan Batı yaptırımlarını iletimin durmasına gerekçe olarak gösteriyor.

Gassco verilerine göre, Avrupa’ya Norveç’ten gerçekleştirilen gaz akışı düne göre 13 milyon mᶟ artışla 268 milyon mᶟ/gün seviyesinde seyrediyor.

Gaz ticaretinde ise Hollanda TTF hub’ı Ekim vadeli kontrat bugün en son 0,41 EUR artışla 191,00 EUR/MWh seviyesinden işlem gördü.