Borsa İstanbul’da seans bugün erken kapandı

borsa istanbul devre kesici

Borsa İstanbul’da bugün devre kesicinin uygulanmasıyla birlikte seansa devam edilmedi ve endeks erken kapandı.

Borsa İstanbul’da güne 2.082 puandan başlayan BİST, gün içinde en yüksek 2.086 puanı görmesinin ardından son saatte sert düşüşe geçti. Endeks son saatte %5 üzeri düşüşle 1.979 puana geriledi. Endeks bileşenleri arasında günlük en çok düşüş BİST TurizmBİST UlaştırmaBIST SınaiBİST Kimyasal, Petrol & Plastik endekslerinde yaşanıyor.

Endeksteki hızlı düşüş ve devre kesici sonrası Borsa İstanbul, “Borsamız pay piyasasındaki tüm sıralarda, vadeli işlem ve opsiyon piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve borçlanma araçları piyasası pay repo pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.” açıklamasını yaptı.

Ardından “Devre kesici uygulamasının ardından VİOP pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde normal seansın kalanında işlem yapılmayacak olup seans akışı normal saatinde VİOP seans sonu işlem günü bölümü ile devam edecektir.” açıklaması geldi ve seansın tamamlandığı duyuruldu.

Rusya ve Ukrayna arasındaki artan tansiyonla bugün Rusya borsası %7 geriledi ve gelişen ülke ile beraber Avrupa da kırmızıya döndü.