Çalışma Bakanı Bilgin’den asgari ücret, 3600 ek gösterge ve emeklilik ikramiyesi açıklaması

Vedat Bilgin eyt

Özel bir televizyon programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrette artışın şu anda gündemde olmadığını söyledi.

Enflasyondaki yükselişle beraber sendikalardan asgari ücrete yılın ikinci yarısında zam yapılması yönünde talep gelirken hükümet kanadından da gerekmesi durumunda olabileceğine dair açıklamalar gelmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu dönemdeki açıklamalara da aksi yönde cevap vermişti. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aralık ayını işaret etmesinin ardından beklentiler de azalmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugünkü konuşmasında asgari ücret için “Şu anda asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemimizde yok. Popülist taleplere kaymamamız gerekiyor, biz gerçekçiyiz.” derken 3600 ek gösterge için ise “3600 ek göstergede yasal düzenleme bu yıl meclise gelir ve bu yılın sonunda meclisten çıkar diye düşünüyorum. Ayrıca kapsamı statülere göre genişletilebilir. Mevcut maaşa yansımıyor, ama emeklilikte çok yararlı.“ dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için de “EYT çalışması bizim gündemimizde yok.” dedi.

Bu yıl emekliye bayram ikramiyesi artışının da gündemde olmadığını söyleyen Bilgin, emeklilere bayram ikramiyesi olarak 1.100 TL ödeneceğini ve Nisan’ın 28’i ya da 29’unda ödemelerin yapılacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Temmuz ayında enflasyon farkı ve refah payı için çalışmalar olacak.” dedi.

Kaynak: Investing.com