Cumhurbaşkanı Erdoğan: 22 bin konutun inşasına başlandı

erdoğan ekonomik tedbir paketi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün gerçekleşen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde:

“Deprem bölgesindeki illerimizde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bini, bağımsız bölüm sayısı da 645 bini buluyor.”

“Amacımız, 2 aya kadar 100 bin konteyner kurarak, yarım milyon depremzedeyi daha iyi şartlarda barınabilecekleri bu alanlara taşımaktır.

“Deprem bölgesindeki illerimizde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bini, bağımsız bölüm sayısı da 645 bini buluyor.”

“Bugüne kadar 6 bin geçici ticarethane kurarak esnafımızın hizmetine sunduk. Ayrıca 3 bin konteynerden oluşan çarşılar kuruyoruz.”

“Bugüne kadar 1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptık. Depremde ağır hasara uğrayan yerlerde esnafa 250 bin liraya kadar 12 ayı ödemesiz 60 ay vadeli, yarısı Hazinenin ödeyeceği yüzde 7,5 faizli kredi veriyoruz. Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 yılındaki borçlarını, felakette hayatını kaybeden işletmecilerimizin ise tüm borçlarını siliyoruz.”

“Amacımız, önümüzdeki 2 ay içerisinde 244 bin konutun ve 75 bin köy evinin inşasına başlamaktır. Bunlardan yaklaşık 22 bin tanesinin inşasına geçilmiştir. Yaklaşık 40 bin binadaki 164 bin orta hasarlı bağımsız bölümü ekleyecek çalışmayı da başlatıyoruz.”