ECB anketi enflasyon beklentilerinin bir önceki aya göre değişmediğini gösterdi

ECB'nin

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ekim ayı tüketici beklentileri anketine dayanarak yaptığı açıklamada, Euro bölgesi tüketicileri arasında enflasyon beklentilerinin geçen ay sabit kaldığını, ekonomik büyüme görünümünün ise kötüleştiğini bildirdi.

Ankete göre, önümüzdeki 12 ay için medyan enflasyon beklentisi %4, üç yıl sonrası için ise %2.5 ile ECB’nin kendi hedefi olan %2’nin üzerinde gerçekleşti.

Önümüzdeki 12 ay için ekonomik büyüme beklentileri ise bir ay önceki %-1.2 seviyesinden %-1.3’e düşürüldü.

Piyasalar halihazırda ECB’nin Mart ayında faiz indirimine gideceğini ve 2024 yılında toplam 143 baz puanlık bir indirim yapacağını öngörüyor.

Euro Bölgesi’nde hizmet sektörünün talep yaratmakta zorlanmaya devam etmesi ekonominin cari çeyrekte de daralacağı beklentilerini güçlendirdi.

Euro Bölgesi, Kasım ayı Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), ekonominin daralma yolunda ilerlediğini ve resesyonun teknik tanımına uyduğunu gösterdi.

S&P Global tarafından derlenen HCOB bileşik PMI, Ekim ayındaki yaklaşık üç yılın en düşük seviyesi olan 46.5’ten 47.6’ya topanlandı ve 47.1’lik ön tahminin üzerinde geldi.

Kasım ayı bileşik PMI, Temmuz ayından bu yana en iyi değer olmakla birlikte büyümeyi daralmadan ayıran 50 sınırının altında kalmaya devam etti.

Hizmet sektörü PMI değeri Kasım’da Ekim ayındaki 47.8’den 48.7’ye yükseldi.

Hamburg Commercial Bank baş ekonomisti Cyrus de la Rubia  ,”Hizmet sektörü Kasım ayında aşağı yönlü düşüşünü sürdürdü. Faaliyet endeksindeki mütevazı iyileşme, yakın gelecekte hızlı bir toparlanmaya ilişkin iyimserliğe pek yer bırakmıyor. Kasvetli görünüm, yeni işlerde üst üste beşinci aylık daralma ile pekişiyor. Dördüncü çeyrekte GSYH’de düşüş bekleniyor” dedi.

(Kaynak: Foreks Haber)