ECB’nin büyüme tahminlerini düşürmesi bekleniyor

ECB tutanakları

AB Komisyonu’nun Euro Bölgesi için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesinin ardından Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) de büyüme beklentilerini düşürmesi bekleniyor. 

AXA Investment Managers ekonomistleri Hugo Le Damany ve Francois Cabau bugün yayınladıkları yatırımcı notunda, ECB’nin 2023 ve 2024 yılları için Euro Bölgesi GSYH büyüme beklentilerini düşürmek konusunda AB  Komisyonu’nu takip edeceğini ve çekirdek enflasyonun hafifçe düşeceğini öngöreceğini bildirdiler.

ECB’nin Temmuz toplantısından bu yana, Euro Bölgesi faaliyetlerinin daha durgun göründüğünü, ikinci çeyrekte çeyrek dönemlik büyümenin %0.3’ten %0.1’e revize edildiğini ve ileriye dönük göstergelerin zayıfladığını belirten ekonomistler, ECB personelinin GSYH büyümesini bu yıl için yüzrde 0.6 ve 2024 için yüzde 1.1 olarak tahmin etmesini bekliyor. ECB Haziran’da 2023 ve 2024 GSYH büyüme oranlarını sırasıyla %0.9 ve %1.5 olarak tahmin etmişti.

2023 manşet enflasyonunun yüksek petrol fiyatları nedeniyle hafifçe yükseltileceğini, ancak çekirdek enflasyonun %5.1’de teyit edilmesi gerektiğini belirten ekonomistler, gelecek yıl ve 2025 için çekirdem enflasyon tahminlerinin ise yavaşça aşağı yönlü revize edileceklerini öngördüler.