“Eğer enflasyon yavaşlamaz ise 4 faiz artırımı olabilir”

fed faiz kararı

Chicago Fed Başkanı Charles Evans: Eğer enflasyon yavaşlamaz ise 4 faiz artırımı olabilir

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyonun yeterince hızlı şekilde gerilememesi halinde Fed’in 2022’de dört faiz artırımı yapması gerekebileceğini söyledi.

Bu yıl daha hızlı, daha agresif faiz artırımına kapıyı aralayan Fed üyeleri arasına katılan Evans, “Bu yıl için 3 faiz artırımı muhtemelen iyi bir açılış teklifi. Ancak enflasyona ilişkin veriler yeterince hızlı şekilde iyileşmez ise dört faiz arttırımı da olabilir. Politika yapıcıların faiz artırımına başlamayı Mart toplantısında ciddi şekilde düşünmelerini bekliyorum” diye konuştu.

Evans, 2022 yılı sonunda enflasyonun yüzde 2,5’in altına inmesini beklediğini vurgularken, bunun para politikasında sıkılaştırmadan çok, reel ekonomide yaşanacak ayarlamalardan, düzeltmelerden kaynaklanacağını da savundu.

Konuşmasında Fed bilançosunun çok fazla büyüdüğünü de ifade eden Evans, faiz artırımlarına başlanmasından sonra bilançonun küçültülmesi adımlarının da atılmasını muhtemel olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde ABD Çalışma Bakanlığı’ndan açıklanan verilere göre enflasyon yıllık bazda %7,0 seviyesinde gerçekleşerek son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.