Fed, 25 baz puanlık faiz artırımına gitti

fed faiz kararı

Fed, faiz kararı hakkında açıklama yaptı. Fed, faizin 25 baz puan artırıldığını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılan açıklamada, faiz artırımı yapılması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. Bu açıklama ile beraber Fed faiz oranını 25 baz puan artırdı ve faiz oranı %4,50-4,75 aralığına yükseldi.

Fed tarafından yayımlanan yazılı açıklama ise şu şekilde:

“Son göstergeler, harcama ve üretimde ılımlı bir büyümeye işaret ediyor. İstihdam oranları son aylarda güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon biraz azalmasına rağmen hala yüksek.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, insani ve ekonomik zorluklara sebep oluyor ve artan küresel belirsizliğe katkıda bulunuyor.

Komite, uzun vadede yüzde 2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon elde etmeyi amaçlamakta. Bu hedefleri desteklemek için Komite, federal fon oranı için hedef aralığı yüzde 4,50-4,75 seviyesine yükseltmeye karar verdi. Kurul, para politikasının enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye çekecek kadar kısıtlayıcı bir duruş sergilemesi için hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını öngörmekte. Kurul, hedef aralıkta bundan sonraki artışların boyutunu belirlerken para politikasındaki kümülatif sıkılaştırmayı, para politikasının iktisadi faaliyeti ve enflasyonu etkilemesindeki gecikmeleri, ekonomik ve finansal gelişmeleri dikkate alacak. Ayrıca Komite, daha önce duyurulan planlarında açıklandığı gibi, Hazine menkul kıymetlerdeki varlıklarını azaltmaya devam edecek. Komite, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürme konusunda kararlı.

Komite, para politikasının uygun duruşunu değerlendirirken, gelen bilgilerin ekonomik görünüme yansımalarını izlemeye devam edecektir. Komite’nin hedeflerine ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde, Komite para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır. Komite’nin değerlendirmeleri, işgücü piyasası koşullarına ilişkin okumalar, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmeler dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki bilgileri dikkate alacaktır.”