Fed 75 baz puan faiz artırımına gitti

fed faiz kararı

Fed, faiz kararı hakkında açıklama yaptı. Fed, faizin 75 baz puan artırıldığını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılan açıklamada, faiz artırımı yapılması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. Bu açıklama ile beraber Fed faiz oranını, piyasa beklentileri doğrultusunda, 75 baz puan artırdı ve faiz oranı %3,00-3,25 aralığına yükseldi.

FOMC toplantısının ardından yapılan açıklamada, “Komite yüzde 2 enflasyon hedefine dönmeye güçlü şekilde bağlı” ifadelerine yer verilirken, faiz aralığında artışın devam etmesinin uygun olıacağını öngördüklerini belirterek, Temmuz ayı FOMC toplantısı sonrasındaki ifadeleri tekrarladı.

“Son göstergeler harcama ve üretimde ılımlı büyümeye işaret ediyor” ifadelerini kullanan Fed, “Enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor, pandemi ile ilişkili dengesizlikleri, yüksek gıda ve enerji fiyatlarını, genele yaygın fiyat baskılarını yansıtıyor” dedi.

“Ukrayna’daki savaş da enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı oluşturuyor ve global ekonomik aktiviteyi bastırıyor” ifadelerini kullanan Fed, “Politikayı uygun şekilde ayarlamaya hazırız” dedi.

Fed’in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”na göre, 2022 yılı GSYH beklentisi yüzde 1,7’den yüzde 0,2’ye çekildi. Fed yetkililerinin gelecek yıl için GSYH beklentisi yüzde 1,7’den yüzde 1,2’ye, 2024 için beklentisi yüzde 1,9’dan yüzde 1,7’ye revize edildi.

Fed yetkilileri 2025 yılı ve uzun dönem GSYH beklentilerini yüzde 1,8 seviyesinde belirlediler.

ABD ekonomisi 2022 yılının ikinci çeyreğinde öncü verilere göre yüzde 0,6 daraldı. GSYH ile ilgili final sonuçları 29 Eylül’de açıklanacak.

17 Fed yetkilisi 3 ayda bir ABD’nin işsizlik, enflasyon, ekonomik büyüme ve faiz oranlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl ve uzun döneme ilişkin tahminde bulunuyorlar.