Fed, politika faizini sabit bıraktı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

ABD Merkez Bankası’nın para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faizde hedef aralığı %5,25-5,50 seviyesinde tuttu. Ekonomistlerin ve piyasa gözlemcilerinin tahminlerine paralel olarak faiz artışlarına ara vermeye devam edeceğini açıkladı.

FOMC toplantısının ardından yapılan açıklamada, “Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven duyana kadar hedef aralığını azaltmanın uygun olması beklenmiyor” ifadeleri kullanıldı.

Fed, politika açıklamasında “istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik riskler daha iyi bir dengeye doğru ilerliyor” dedi ve ekonomik görünümdeki değişikliklerin hedef aralığında nasıl “ayarlamalar” yapabileceğini özetledi. Aynı zamanda Fed, görünümündeki değişimin faiz indiriminin yakın olduğu anlamına gelmemesi gerektiğinin sinyalini verdi. Açıklamada, “Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını düşünmüyor” denildi.