Goldman Sachs, Fed’den bu yıl faiz artırımı beklemiyor

Goldman Sachs ABD

Goldman Sachs ekonomistleri, FOMC toplantısından gelen şahin mesajlar sonrasında Fed’den faiz indirimi beklentilerini 2024 ikinci çeyrekten dördüncü çeyreğe ötelediler,.

Fed Çarşamba günü gösterge faiz oranını değiştirmeyerek %5.25 – %5.5 aralığında tuttu ve açıklanan projeksiyonlar, daha önce tahmin edilen 100 baz puan olan faiz indirim beklentilerinin 50 baz puana gerilediğini gösterdi.

Jan Hatzius liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri yayınladıkları yatırımcı notunda, “Bugün katılımcılar, para politikasındaki sıkılaştırmanın gelecek yıl büyüme üzerinde uzun bir gecikmeyle baskı yaratabileceği görüşünden uzaklaşıyor gibi göründü, bu da kesinti için bir argümanı zayıflatıyor. Bunun, FOMC’nin kesintiye gitmesi için enflasyonun daha önce varsaydığımızdan daha fazla düşmesi gerektiği anlamına geldiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandılar.

Barclays, Fed’in 2024 yılındaki son üç toplantısının her birinde faiz indirimi yapmasını bekliyor. Morgan Stanley ise hala ilk faiz indiriminin 2024 Mart ayında yapılacağı beklentisini sürdürüyor.

Goldman ve Morgan Stanley bu yıl başka bir faiz artışı beklemezken, Barclays, BofA ve Citigroup Fed’in Kasım toplantısında 25 baz puanlık bir artış daha yapacağını düşünüyorlar.