İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 35.380 TL olarak hesaplandı

İstanbul'da

İstanbul Planlama Ajansı’nın araştırmasına göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 63,86 arttı. İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 35.380 lira olarak hesaplandı.

İstanbul Planlama Ajansı’nın “İstanbul’da Yaşam Maliyeti” araştırmasının ilk yarıyıl raporu yayımlandı. Rapora göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yıla göre %63.86 oranında arttı.

Son 6 ayda oransal olarak en yüksek artış ocak ayında gerçekleşti.

İstanbul’da yaşamanın maliyeti bir önceki aya göre %5,59, bir önceki yılın aralık ayına göre ise %28,20 oranında arttı. Son 6 aya bakıldığında oransal olarak en yüksek artışın ocak ayında yaşandığı görüldü.

Bir önceki yılın haziran ayına göre ise İstanbul’da yaşam maliyetinin yıllık (son 12 ay) artış oranı %63.86 olarak gerçekleşti. Haziran ayında İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 35.380 lira olarak hesaplandı. İstanbul’da ortalama yaşam maliyeti, geçtiğimiz aya göre 1.873 lira arttı. 

Hanelerin sık kullandığı bazı ürünlerin bir önceki yılın aralık ayına göre fiyat artışlarına bakıldığında en çarpıcı fiyat artışının %68,64 oranı ile et-kıyma fiyatlarında yaşandığı görüldü.