Powell: Enflasyon hedefin oldukça üzerinde

fed jerome powell

Powell, Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımının ardından açıklamalarda bulundu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, 50 baz puanlık faiz artırımı kararının ardından basın açıklamasında bulundu. Jerome Powell’ın açıklamasından satır başları ise şu şekilde:

“Enflasyon hedefin oldukça üzerinde seyrediyor. Enflasyonu aşağı getirmek, işgücü piyasasını güçlü tutmak için zaruri. Enflasyonun fiyat istikrarı ve maksimum istihdama yönelik yarattığı risklere karşı oldukça dikkatliyiz.”

“Ekonomide temel ivme güçlü olmaya devam ediyor.

“İş gücü piyasası aşırı sıkı. Ücretler son yılların en hızlı artışını gösteriyor. İstihdam yaratımının yavaşlayacağını, işgücü piyasasında arz ve talebin dengeye geleceğini düşünüyoruz.”

“Tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılar ısrarcı. Tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar öngörülenden daha büyük ve daha kalıcı.”

“Bizim ana politikamız enflasyonu yüzde 2 seviyesine geri getirmek. Para politikamız şartlara adapte oluyor ve bunu yapmaya da devam edeceğiz. Bilançonun daraltılması da önemli bir rol oynayacak.”

“Ekonomi daha sıkı para politikasını kaldırabilir. Gelecek iki toplantı için 50 baz puan faiz artırımı masada. Halihazırda oldukça belirsiz olan artırımı daha belirsiz hale getirmekten kaçınacağız.”

“Gerektiğinde politikada değişiklikler yapmaya hazırız.”

“75 baz puanlık faiz artırımı değerlendirilen bir şey değil. Gelecek 2 toplantı için 50 baz puan artırımların masada olması bekleniyor.”

“Eğer daha yüksek faiz oranı gerekirse, bunu yapmaktan çekinmeyiz.”

“Yüksek enflasyonun yarattığı sıkıntıları, verdiği acıyı anlıyoruz. Enflasyonu aşağı getirmek bizi mutlu etmeyecek, bizim fiyat istikrarını sağlamaya ihtiyacımız var.”