Yerel Fed başkanları, faiz artırımlarının devamı konusunda ortak görüş bildiriyor

fed faiz artırımı

ABD’de son açıklanan tarım dışı istihdam verisinin, iş gücü piyasasının halen çok sıkı olduğuna ilişkin verilerin ardından, yerel Fed başkanlarının farklı yer ve zamanlarda yaptıkları açıklamaların ortak noktası, faiz artırımlarının devam etmesi gerektiği oldu.

Richmon Fed  (RİÇMIND) Başkanı Thomas Bakin (TAMIS BARKİN), yüksek enflasyonla mücadele eden Fed’in daha düşük oranlı faiz artırımlarının ekonomide hasarı sınırlandırmaya yardımcı olabileceğini ifade etti.

Bir etkinlikte konuşan Barkin, “Tedarik zincirindeki iyileşmelerin ve bugüne kadar ki Fed eylemlerinin enflasyonu hızla düşürmeye yeterli olduğunu düşünüyorsunuz, o zaman daha kademeli bir faiz artırımı patikamız olmalı” diye konuştu.

Konuşmasında, faizlerin tepe noktası ile Ocak ve Şubat aylarında yapılacak olan toplantılarda kaç puanlık faiz artırımı olabileceğine ilişkin görüşlerini ise paylaşmayan Barkin, talebi çok agresif şekilde bastırmamanın ve Fed eylemlerinin ekonomide etkisinin görülmesi için zaman tanımanın akılcı olmasına karşın, Fed’in enflasyonu düşürme taahhüdündeki kararlılığını sürdürmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Fed’in enflasyon hedefi yüzde 2 seviyesinde bulunuyor.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic (RAFAEL BOSTİK) ise ücret artışlarındaki yavaşlama ve istihdam artışının tahminlerden iyi gelmesinin, ekonomiye bakışını değiştirmediğini vurguladı.

Ekonominin yaz aylarındaki güçlü konumunda sürekli olarak yavaşlamasını beklediğini söyleyen Bostic, “Enflasyon çok yüksek. Yüzde 2 enflasyon hedefimize daha hızlı ulaşmak için bu dengesizliklerin azaltılması gerekiyor. Patikada devam etmeliyiz” dedi.

Fed’in Şubat ayında 25 ya da 50 baz puan faiz artırmasını beklediğini söyleyen Bostik, “Fed zamanından önce zafer ilan edemez. Faizleri sadece artırmayıp, aynı zamanda orada kalmalarını sağlamak ve politika duruşunun ekonomiyi kavraması için zaman tanımak gerek. Bu şekilde talep ve arzın başladığı bir yere ulaşabiliriz” diye konuştu.

Bostic, ABD’de bir durgunluk beklemediğini, olsa dahi bunun kısa üreli ve sığ bir durgunluk olacağını ifade etti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George da (ESTIR CORC), işgücü piyasasında yumuşama olsa bile Fed’in haalen yüksek seyreden enflasyonla mücadelesinde bazı zor seçimler ve hassas iletişim sorunlarıyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

George, “Enflasyon yüzde 2 hedefinin ne kadar üzerinde kalırsa, işçilerle üretici ve tüketicilerin beklentilerine o ölçüde dahil olma olasılığı o ölçüde artar. Kökleşmiş enflasyonla mücadele etmek de çok maliyetlidir” dedi.

George, Fed’in yumuşayan iş gücü piyasasına karşı enflasyonu nasıl değerlendirdiğini halk ve piyasaların irdelemeye başlaması durumunda, politikanın seyrine ilişkin belirsizliklerin artabileceğini sözlerine ekledi.