FED’İN KARARI VE BEKLENTİLER

ABD Merkez Bankası FED tarafından acil olarak yapılan faiz indiriminin etkisi dünya merkez bankaları üzerinde zincirleme etki yapmaya başladı. Bu sabah itibarıyla sırasıyla Hong Kong, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankaları 50 baz puanlık indirimlere gitti. Bakalım bunun TCMB faiz indirim süreci üzerinde pozitif etkisi olacak mı?

Bu noktaya gelinmesinde Kovid-19 salgınının başladığından bu yana analistlerden ve kurumlardan gelen büyüme tahmini indirimlerinin reel piyasalar üzerinde etkilerinin hissedilmeye başlaması etkili oldu. Sonunda olağanüstü toplanmaya mecbur kalan FED, 2008 krizinden beri ilk defa olağan toplantı tarihi olan 17/18 Mart tarihini bekleyemeden erken faiz indirimine gitmek zorunda kaldı. Peki bu koordineli faiz indirimleri piyasalar üzerinde uzun soluklu toparlanmalara yol açacak mı? Yoksa pansuman etkisi yapıp daha derin indirimleri mi tetikleyecek? Aşağıdaki tabloda olağanüstü faiz indirimlerinin S&P 500 üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir.

Tabloyu incelediğimizde serinin ilk indiriminden sonra ikinci indirime gidilmeden önce bir süre piyasalarda 3-6 aylık pozitif etkisi olduğu gözlemlenmekte. Sonrasında ise daha sert piyasa satışlarıyla karşılaşıldığı görülüyor. Bu noktada dikkat etmemiz gereken soru şu: FED’in geçtiğimiz yıl yaptığı faiz indirimlerini ilk dalga olarak mı değerlendirmeliyiz yoksa bu indirimi mi? Eğer geçtiğimiz sene başlayan indirimleri ilk olarak değerlendirirsek bahsettiğimiz 3-6 aylık iyi geçen periyodun geçtiği ve daha derin satışlarla karşılaştığımız döneme girmiş olabiliriz. Acaba FED faizleri 2008 krizi döneminde indirmek zorunda kaldığı 0,0-0,25 bandına indirecek mi? Piyasalardaki tepki indirimlerin devam edeceği yönünde, bu da güvenli liman olarak görülen para birimlerine ait tahvillere ve altına kayışı tetikleyebilir. Bu gelişme de gelişmekte olan para birimleri üzerinde kısa vadede pozitif etki yapsa da uzun vadede satış baskısı getirebilir. Bugün gelen raporlar ve değerlendirmelere baktığımızda büyüme tahminlerinde aşağı revizyonlar devam ediyor. Bu bilgilerin ışığında resesyon korkuları altında kuşkusuz piyasaları zor bir yıl beklemekte.