HAFTANIN ARDINDAN VE GELEN HAFTAYA BAKIŞ… SÜPRİZLERİN GETİRDİKLERİ…

22 Mart haftasının içeride en önemli başlıkları TCMB Başkan’ı ataması ve piyasalara etkileri, AKP 7
Olağan genel kurulu ve merakla beklenen kabine revizyonu olurken, yurtdışı haber akışlarında öne
çıkan başlıklar üçüncü dalga endişeleri, Nato toplantısı, AB liderler zirvesi ve macroekonomik verilerdi. Son haftaların flaş verisi olan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde Ocak 2020’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,7540’a kadar yükselmesinin ardından başlayan düşüş hareketinde 1,5890’a kadar geri çekilse de haftayı toparlanarak 1,66 seviyesinden tamamladı.
Türkiye’de TCMB 18 Mart PPK toplantısında 200 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı alarak politika
faizini yüzde 17’den 19’a yükseltmesiyle Dolar/TL 7,21, Euro/TL 8,59 ve 5 yıllık CDS 305,33 seviyesinden haftayı tamamlamıştı. Beklenti üstü faiz artırımı sonrasında 20 Mart gecesi TCMB başkanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınması ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atamasının piyasalar üzerindeki etkisi merak ediliyordu. Bu atama ile TCMB’nin son dönemde güçlü sıkılaştırıcı politikalarının yerini güçlü faiz indirimlerine bırakacağı beklentileri kuvvetlendi. 22 Mart haftasını Dolar/TL yüzde 12’nin üstünde değer kaybıyla 8,14’ten, Euro/TL yüzde 11’in üstünde değer kaybıyla 9,56’dani 5 yıllık CDS ise yüzde 49’luk artışla 455,82 seviyesinden haftayı tamamladı. Ayrıca artan risk primi ve bozulan enflasyon beklentileri ile Türkiye 10 yıllık tahvilin getirisi yüzde 20 seviyesinin üzerine yükseliş kaydetti. 10 yıllık tahvilin getirisindeki bu artış kalıcı olması halinde şirket değerlemelerinin aşağı yönde yenilenmesine neden olacağı için orta vadeli hisse senedi performanslarının baskılanması
riski oluştuğunu hatırlatmak isteriz.
Geçtiğimiz hafta TCMB toplantı özeti de açıklandı. Politika faizinde gerçekleştirilen 200bp faiz
artırımının nedeni olarak kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artışın, talep ve
maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirmesinin altı karar metninde olduğu gibi bir kere daha çizildi. Bakalım bu hafta 31 Mart tarihinde yapılacak TCMB yatırımcı bilgilendirme
toplantısında bu konu hakkında yeni başkanın açıklamaları merakla izlenecek.
“Ekonomi Reform Takvimi”ne göre yıl sonuna kadar şirketlerin sermaye yapısını güçlendirici ve öz
kaynakla finansmanı teşvik edici düzenlemeler yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı “Ekonomi Reform Takvimi”ni açıkladı. Takvime göre, aynı dönemde şirketlerin halka arz süreçlerinin kolaylaştırılması ve teşvik edilmesi yönünde idari düzenlemeler yapılacağı vurgusu öne çıktı.
IMF Başkanı Kristalina Georgieva, IMF’in acil durum rezervlerinin Haziran ayına kadar 650 milyar dolar artırılmasını IMF İcra Kurulu’na resmi olarak teklif edeceğini duyurdu. Georgieva yaptığı açıklamada, IMF’in kendi para birimi olan Özel Çekim Hakkı’nın (SDR) 650 milyar dolar artırılarak dağıtılmasının üye ülkelere borç yüklerini artırmadan likidite sağlayacağını vurguladı. Bu konunun önümüzdeki günlerde gündemimizde oldukça yer işgal etmesini beklemekteyiz.
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan, AK Parti’nin 7 Olağan Büyük Kongresi’nde merakla
beklenen konuşmasında “Son birkaç gündür piyasalardaki dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin
temellerini, gerçek dinamiklerini,
potansiyelini kesinlikle
yansıtmıyor. Ekonomideki
reform programımızın politikalarını ve takvimini ilan ettik. Vakit, daha çok çalışma, üretme ve hedeflerimize yürüme vaktidir. Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatandaşların döviz ve altınlarını çeşitli finansal araçlara yatırmalı ” ifadelerini kullandı. Kabine değişikliği konusunda herhangi bir işaret vermedi. Bu hafta piyasalar açılmadan bu konuda bir gelişme olup olmayacağı merakla beklenmektedir. AB Liderler Zirvesi diğer önemli bir başlıktı. AB zirvesi sonuç bildirgesinde Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin attığı olumlu adımlara atıf yapıldı ve Haziran sonrası gümrük birliği genişlemesi müzakerelerinin başlayabileceğine işaret edildi. Uzunca bir süredir durmuş olan “üst düzey siyasi diyalog” mekanizmasının Haziran’dan sonra başlaması vaadi var. Suriyeli göçmenler için yeniden maddi yardım vaadi var. Göçmen konusu en büyük sorun olmaya devam ediyor. Liderlerde konuyu Haziran sonrasına
bakalım diyerek süreci uzatmış oldular. AB Konseyi Başkanı Charles Michel’ın yaptığı açıklamaya göre, “AB olarak Türkiye ile ilişkilerimizde pozitif bir ajanda belirlemeye karar verdik. Bu konuda AB
Komisyonu ve Yüksek Temsilcimizi görevlendirdik, ancak Türkiye olumlu yaklaşımına devam etmezse bu durum ilişkilerimizi doğrudan etkileyecek” dedi. Sonuç düşük profilli, zamana bırakılmış, koşullara bağlanmış bir sonuç bildirgesi olduğunu söyleyebiliriz.
Öte yandan yeni ABD başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 22-23 Nisan’da çevrim içi
gerçekleştirilecek iklim temalı Liderler Zirvesine davet ederek, zirvenin iklim krizine karşı ortak çabalar konusunda dünyanın en büyük ekonomilerinin liderlerini ve diğer küresel paydaşları bir araya gelecekler. Emtia Tarafında İzlenen Veriler Petrol fiyatları, piyasa katılımcıları Süveyş Kanalı’nda karaya oturan geminin kaldırılma çalışmalarını yakından takip ederken Asya işlemlerinde geriledi. Vadeli kontratlar New York piyasasında, çarşamba günü varil başına 61 dolara kadar çıktıktan sonra yüzde 1,6 düşüş kaydetti. ABD’deki resmi stok verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta yeniden artış gösterdi. Petrol fiyatları, yatırımcıların Süveyş Kanalı’nda karaya oturan devasa konteyner gemisinin piyasayı etkileyeceğine ağırlık vermesiyle yükselişe geçti. Vadeli kontratlar, bir önceki seansta yüzde 4,3 düşüş kaydettikten sonra New York piyasasında cuma günü yüzde 1,1 yükseldi. Üçüncü günde de geminin çekileceğine dair hiçbir işaret görülmemesiyle gemi sahipleri Afrika etrafını dolaşmayı alternatif plan olarak düşünüyor.
Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ABD’deki petrol
sondaj kulesi sayısı 13 -19 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 9 artarak 318’e yükseldi. Ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı son 1 yılda ise toplam 346 azaldı. Enverus/DrillingInfo verilerine göre: ABD’de petrol ve gaz kulelerinin sayısı bu hafta 14 adet artarak 390’a çıktı. ABD enerji bakanlığı verilerine göre: Ham petrol stokları 1,912 milyon varil (beklenti -0,2 milyon varil)
Damıtılmış ürün stokları 3,806 milyon varil (beklenti 0,2 milyon varil) Benzin stokları 0,204 milyon varil (beklenti 0,7 milyon varil) API’dan yapılan açıklamada: ABD’de haftalık damıtılmış ürün stokları -3.7 milyon varil (beklenti: -0.1, önceki: +0.9 milyon varil) ABD’de haftalık benzin stokları +0.2 milyon varil (beklenti: +1.2 önceki: -0.9 milyon varil) ABD’de haftalık ham petrol stokları +2.9 milyon varil (beklenti: -0.3 önceki: -1 milyon varil)
Yurt İçi Piyasalarda Veri Akışı
Ekonomi Reformları Eylem Planı, Hazine ve Maliye Bakanlığının internet sitesinden ilan edildi
Eylem planı Kamu Maliyesi, Fiyat İstikrarı, Finansal Sektör, Cari Açık, İstihdam, Kurumsal Yönetişim,
Yatırımların Teşvik Edilmesi, İç Ticaretin Kolaylaştırılması, Rekabet, Piyasa Gözetimi ve Denetimi
olmak üzere 10 başlıkta ana eylemlerden oluştu.
Söz konusu takvime göre Ekonomi Reform Paketi’ndeki tüm eylemler 2023 yılının mart ayına kadar
tamamlanacak. Planda; Kamu Maliyesi, Fiyat İstikrarı, Finansal Sektör, Cari Açık, İstihdam, KurumsalYönetişim, Yatırımların Teşvik Edilmesi, İç Ticaretin Kolaylaştırılması, Rekabet, Piyasa Gözetim ve Denetimi ana başlıkları altında, her bir eylemin bitiş tarihi, eylemden sorumlu ve ilgili kurum-kuruluşlar ile eylemin nasıl bir düzenlemeyle hayata geçirileceğine ilişkin bilgiler yer aldı. Buna göre, bütçe hazırlık sürecinin sadeleştirilmesi kapsamında Orta Vadeli Program (OVP) ve Orta Vadeli Mali Plan’ın (OVMP) tek bir belge haline getirilmesi hedefi 30 Haziran 2021’e kadar hayata geçirilecek. Bütçe uygulama sonuçlarının, kamu mali politikası gelişmelerini ve hedeflerini içeren “Kamu Maliyesi Raporu” ile üçer aylık dönemler itibarıyla kamuoyuyla paylaşılması hedefi doğrultusunda, 2021 yılı ilk çeyreği gelişmelerini içeren rapor Mayıs 2021’de yayımlanacak. Üçer aylık periyotlarla süreklilik sağlanacak. Kamuda taşıt alımı ve kiralanması, temsil ve ağırlama gibi harcama alanlarına da haziran sonuna kadar katı sınırlamalar getirilecek.
Toplam borç stoku içinde döviz cinsi borçların payının azaltılması, borçlanmanın ortalama vadesinin
artırılması, borçlanma kompozisyonunda sabit getirili ve Türk lirası cinsi enstrümanlara ağırlık
verilmesi, itfa profilinin dengeli dağılımını sağlamak amacıyla değişim ihalelerinin etkin bir borç
yönetimi aracı olarak kullanılması hedefleri “sürekli” uygulanacak eylemler olarak planda yer aldı.
Vergi Usul Kanunu’nun gönüllü uyumu teşvik edecek şekilde güncellenmesinin de yıl sonuna kadar
tamamlanması hedefleniyor. Vergi uygulamalarında dijital dönüşüme yönelik hedeflerin de yine yıl
sonuna kadar hayata geçirilmesi öngörülüyor.
Fiyat istikrarının sağlanması amacıyla enflasyon dinamiğini takip etmek, dezenflasyon süreci önünde
risk oluşturan şokları değerlendirmek, gerekli önlemleri belirlemek ve yönetmek için oluşturulacak
Fiyat İstikrarı Komitesi ise haziran sonuna kadar kurulacak. Komite; Hazine ve Maliye Bakanlığı
koordinasyonunda Ticaret, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman, Enerji ve Tabii Kaynaklar
Bakanlıkları, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından oluşacak.
İklim, afet ve ürün ekim davranışlarındaki değişimler enflasyon sepetinde önemli bir ağırlığı olan gıda fiyatlarını etkiliyor ve dalgalanmalara yol açıyor. Bu dalgalanmaların önlenmesi ve enflasyona
etkisinin azaltması amacıyla Erken Uyarı Sistemi 30 Eylül 2021’e kadar kurulacak. İşlenmemiş gıda
fiyatlarında aracılık maliyetlerini de düşürecek Hal Yasası Teklifi’nin de 31 Aralık 2021’e kadar
TBMM’ye sunulması öngörülüyor. Kredi Yaşam Döngüsü Projesi’nin hayata geçirilmesi ve yakın
izlemedeki kredilere yönelik olarak bankacılık sektöründe operasyonel yeniden yapılandırma ve firma rehabilitasyon fonksiyonları oluşturulması hedefleri de 30 Eylül’e kadar hayata geçirilecek. Yaşama imkanı olmayan donuk alacakların varlık yönetim şirketlerine satışı, aktiften silinmesi gibi yöntemlerle bilanço dışına çıkarılması için gerekli teşvik ve tedbir mekanizmaları yıl sonuna kadar oluşturulacak.
Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını yıl sonuna kadar
oluşturacak. 18 yaşından küçüklerin bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesini sağlayacak
düzenlemeler de 30 Haziran’a kadar yapılacak. Yine bu süreçte yapılacak düzenlemelerle, BES dışında özel emeklilik hizmeti veren kuruluşlar (sandık, vakıf gibi) nezdindeki birikimlerin, cazip imkanlarla 2023 yıl sonuna kadar BES’e aktarımına imkân sağlanacak. Cumhurbaşkanlığına bağlı Sağlık Endüstrileri Başkanlığı ile Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı da bu yılın sonuna kadar kurulacak. Bu yılın sonuna kadar yapım işlerinde yerli malı kullanımını sağlayacak düzenlemeler yapılacak, stratejik sektörlerdeki ürünler için yerli ürün alım garantisi
getirilecek.
Bununla birlikte 2021 sonuna kadar yeşil dönüşümün desteklenmesi için Ulusal Döngüsel Ekonomi
Eylem Planı hazırlanacak, elektrikli araç şarj altyapısı hayata geçirilecek. İstihdamın artırılmasına
yönelik eylemler arasında yer alan mikro ve küçük ölçekli firmalara yönelik istidama kattıkları her bir
ilave kişi için KGF kefaletiyle 100 bin liralık krediye erişim desteği haziran sonuna kadar uygulamaya
konulacak. Kurumsal Yönetişim ana eylemi çerçevesinde, bu yılın haziran ayına kadar Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin görev ve sorumlulukları gözden geçirilecek ve Finansal İstikrar Komitesi (FİK) olarak yapılandırılması sağlanacak. Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlığında haziran sonuna kadar toplanacak. Kurul her ay düzenli olarak bir araya gelecek ve 3 ayda bir rapor yayımlayacak. TÜİK haziran sonuna kadar “ilişkili kuruluş” yapısına dönüştürülecek. Özel Kesim Yatırımlarının Korunması Hakkında Kanun çalışmaları bu yılın sonuna kadar tamamlanacak.
Bu yılın sonuna kadar Yatırım Teşvik Sistemi reforme edilecek, mevcut teşvik sistemi sadeleştirilerek
seçici ve süreli bir yapıya kavuşturulacak. Uluslararası Finans Kuruluşlarının TCMB – Kur/Faiz açıklamaları
JP MORGAN: Eylül ayına kadar faizlerde bir değişim beklemiyor.
MORGAN STANLEY: Cari politika devam ettirilirse, 2021 3Ç’de enflasyon düşebilir.
RABOBANK: TL için iyimser görüşünü revize etti.
MOODY’S: Belirsizlik arttı, kurumsal yapı beklemek zor.
DEUTSCHE BANK: Piyasalar yatışmaz ise faiz artırımı yapılabilir.
COMMERZBANK: Sürdürülebilir bir para politikası değişimi muhtemel değil.
UNICREDIT: DOLAR/TL 8’in altına gerilese de TL’de daha fazla satış baskısı ve volatilite ihtimali var.
JULIUS BAER: Türk hisselerinde tavsiyesini revize etti.
S&P Global ve Goldman Sachs’tan Türkiye risk primi yorumu
S&P Global, Türkiye’nin sermaye kontrollerini uygulama riskinin arttığını, ancak Pazartesi günü merkez bankası başkanının aniden görevden alınmasının liranın düşmesine yol açmasının ardından temel senaryolarının bu olmadığını duyurdu. Goldman Sachs enflasyon beklentilerinin yüzde 20 civarıyla 2018 seviyelerine yükselmesi senaryosunda Türkiye 5 yıl CDS spreadi için adil değeri yaklaşık 600 baz puan olarak tahmin ediyor.
Mobius: Türk Lirası’nda istikrar sağlanacaktır
Ünlü yatırımcı Mark Mobius, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan
değişiklik sonrası Türk Lirası’nda görülen tepkinin aşırı olduğunu, gelecekte para biriminin istikrarlı
olacağını belirtti. Mobius “Ne zaman bir merkez bankası başkanı değişse bu bir panik yaratır. Buna
rağmen yeni TCMB başkanının açıklamasına baktığınızda istikrarlı bir Türk Lirası hedefi görüyorsunuz.
Türk Lirasındaki tepkinin aşırı olduğunu, mantıklı olmadığını düşünüyorum” diye konuştu. Ayrıca
Mobius, Kurun zayıfladığını ya da güçlendiğini görmek için baktıkları ölçütlerden birinin satın alma gücü paritesi olduğunu belirtti. Gecelik TL Swap faizlerinde yukarı yön devam ediyor
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan görev değişimini takiben yüzde
1.3 seviyesini aştıktan sonra hafta ortasında gerileme kaydeden gecelik TL swap faizlerinde yön
yukarı döndü. Yurtdışında gecelik TL swap faizlerinde son yükselişin ardından yüzde 200 seviyelerinin üzeri kaydedildi. TCMB’deki değişiklikten sonra Türk Lirası’nda oynaklık göstergeleri yükselirken, risk primi ve tahvil faizlerinde de yükseliş izlenmişti.
TCMB rezervlerinde swap payı %61’e geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 95,3 milyar dolara geriledi. Rezervlerde Şubat’ta gerileme izlenirken alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,1 artışla 53 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 3,4 azalarak 40,7 milyar dolar oldu. Şubat ayında Swap’ların rezervler içindeki payı ise yüzde 61’e geriledi.
TCMB Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri
TCMB verilerine göre, yabancı yatırımcılar 19 Mart 2021 ’de sona eren haftada fiyat ve kur etkilerinden arındırılmış olarak, Hisse senetlerinde net 60 mln $ alış yaparken, son bir yılda kümülatif 3.31 mlr $ para çıkışı oldu. Devlet iç borçlanma senetlerinde net 427 mln $ alış yaparken, son bir yılda kümülatif 900.3 mln $ para girişi oldu.
Şubat Ayında İşsizlik %13,2
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılında bir önceki yıla göre 408 bin kişi azalarak 4 milyon 61 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde
gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0,7 puanlık azalış ile yüzde 15,3 oldu. 15-64 yaş grubunda işsizlik oranı yüzde 13,4 olurken, Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 25,3 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılında bir önceki yıla göre 1 milyon 268 bin kişi azalarak 26 milyon 812 bin kişi, istihdam oranı ise 2,9 puanlık azalış ile yüzde 42,8 oldu.
Tüketici Güven Endeksi 86,7’ye Yükseldi
Tüketici Güven Endeksi, mart ayında aylık bazda yüzde 2,5 artış kaydetti ve 86,7 puan seviyesine
yükseldi. Böylece tüketici güven Ağustos 2018’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.
İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı 74,7’ye Düştü
İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), martta bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 74,7 seviyesine indi.
Reel Kesim Güveni Son 2 Yılın En Yükseğinde
Reel Kesim Güven Endeksi, mart ayında bir önceki aya göre 1,5 puan artarak 110,8 ile son 3 yılın
zirvesini gördü. Ayrıca Tüik’ten sektörel güven endeksileri geldi. Güven endeksi martta şubat ayına
göre; hizmet sektöründe yüzde 5,1 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 0,2 artarken, inşaat
sektöründe yüzde 4 azaldı. Hizmet sektörü güven endeksi 105,5 olurken perakende ticaret sektörü
güven endeksi 109,2 oldu; inşaat sektörü güven endeksi ise Mart’ta 79,8 oldu.
Hisse Senetleri Piyasaları
15 Mart haftasında 1.589,47 puanla tüm zamanların rekorunu kıran Bist100 endeksi geçtiğimiz hafta
sonu yaşanan gelişmenin etkisiyle 22 Mart haftasına çok sert satışlarla başlayarak 1255 seviyesine
kadar çekildiğini izledik. Bu seviyeden gelen alışlarla 1432’ye kadar yükseliş kaydetsede haftalık bazda yüzde 9,60’lık düşüş ile 1382,15 seviyesinden kapandı. En sert düşüş yüzde 18,53 ile
gelişmelerden en çok etkilenmesi beklenen bankacılık sektöründe yaşandı. Bankacılık endeksinde
yılbaşından bu yana düşüşler yüzde 30 seviyesine ulaşmış oldu. Spor endeksi geçtiğimiz hafta yapılan yeniden yapılandırmanın etkisiyle olsa gerek göreceli olarak yüzde 4,8 ile daha zayıf bir düşüş sergiledi. Gelecek hafta yurt içinde pazartesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yayımlayacağı şubat bankacılık sektörü net kar/zarar durumu, çarşamba dış ticaret dengesi ve ekonomik güven endeksi, perşembe imalat sanayi PMI verileri takip edilecek.
ABD ve AVRUPA Endeksleri
ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde Ocak 2020’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,7540’a kadar
yükselmesinin ardından başlayan düşüş hareketinde 1,5890’a kadar geri çekilse de haftayı toparlanarak 1,66 seviyesinden tamamladı. ABD basınında yer alan haberlerde ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomi danışmanlarının, ülke ekonomisini desteklemek amacıyla 4 trilyon doları bulabilecek altyapı ve istihdam paketi hazırladığı bildirildi.
ABD’de 4 trilyon $ teşvik gelecek hafta olacak Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada, “Ekonomistlerimiz Biden yönetiminin altyapı konusunda yeni teşvik planının 2 trilyon dolarlık harcama içereceğini tahmin ediyorlar. Programa sağlık, eğitim ve çocuk bakım destekleri de eklenirse büyüklük 4 trilyon doları bulabilir” yorumu yaptı. ABD Başkanı Joe Biden,
uzun süredir beklenen trilyonlarca dolar büyüklüğündeki altyapı yatırımları planını gelecek hafta
açıklayacak. Biden’in 4 trilyon dolara yaklaşması beklenen ve Amerika’nın altyapısının yeniden inşa
edilmesini öngören “Build Back Better” programı, yol ve köprü inşasının yanı sıra iklim değişikliği ile
mücadeleli ve aralarında gelir adaletsizliğinin de yer aldığı yurt için politikaları da hedefleyecek.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise vergi politikasına ilişkin değişiklikleri değerlendirdiklerini, vergi
politikası değişikliği ile altyapı programlarının finanse edilmesinin planlandığını belirtti. Bakalım bu
gelişmeler önümüzdeki aylarda DXY ve ABD tahvilleri ve borsalar üzerinde nasıl bir etkisi olacak!
Fed’den yapılan açıklamada ise, bankaların hisse geri alımı ve temettü ödemeleri yapmalarına yönelik uygulanan kısıtlamaların, stres testinin sonuçlarına göre “çoğu banka” için 30 Haziran’da kaldırılacağı ön görülüyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre ABD ekonomisinin 2020’nin dördüncü çeyreğinde kaydettiği büyüme yüzde 4,1’den yüzde 4,3’e revize edildi. İşsizlik maaşı başvuruları da 20 Mart ile biten haftada piyasa beklentilerinin (730 bin) üzerinde azalış göstererek 684 bine indi ve son 1 yılın en düşük seviyesine geriledi. Dayanıklı mal siparişleri de şubatta yüzde 1,1 azalışla ve kişisel harcamalar yüzde 1 düşüşle beklentilerin altında kalırken, kişisel gelirler ise yüzde 7,1 azalışa karşın tahminlerin üzerinde gerçekleşti.
Söz konusu gelişmelerle hafta genelinde alıcılı seyreden New York borsasında, bir önceki hafta
kapanışına göre S&P 500 endeksi yüzde 1,57, Dow Jones endeksi yüzde ise yüzde 1,36 artış ile tüm
zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirirken, Nasdaq endeksi yüzde 0,87 değer kazandı. 29 Mart ile başlayan haftanın veri takviminde, tüketici güven endeksi, ADP istihdam raporu ile Yellen’in Finansal İstikrar Gözetim Konseyi toplantısındaki konuşması, ISM imalat PMI verileri ve tarım dışı istihdam ile işsizlik oranı öne çıkacak. Cuma günü ABD piyasaları paskalya tatil nedeniyle kapalı olacak. ABD 4Ç’de %4,3 büyüdü ABD ekonomisi, üçüncü çeyrekteki yüzde 33,4’lük rekor büyüme ardından yılın son çeyreğini yüzde4,3 büyüme ile tamamladı. ABD ekonomisi, ilk çeyrekte yüzde 5, ikinci çeyrekte ise COVID-19 salgınının etkisiyle yüzde 31,4 rekor daraldıktan sonra üçüncü çeyrekte yüzde yüzde 33,4’lük rekor büyüme kaydetmişti. Tahminler ülke GSYİH’nın yüzde 4,1 büyümesi yönündeydi.
ABD’de İmalat ve Hizmet PMI verileri
Uluslararası finansal araştırma kuruluşu IHS Markit, ABD’nin mart ayına ilişkin imalat sanayi PMI’nın,
martta bir önceki aya kıyasla 0,4 puan artarak 59 değerine çıktığını açıklarken, endeks şubat ayında
58,6 olmuştu. Hizmet sektörü PMI ise martta bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 60’a çıktı. Temmuz 2014’ten bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşan endeks, beklentilere paralel bir seyir izledi. Hizmet sektörü PMI, şubatta 59,8 değerini almıştı.
Avrupa Kovid-19 salgınına yönelik aşılama çalışmaları devam ederken, mutasyon riski ülke bazlı da olsa gündemin odağındaki yerini koruyor. Almanya’da Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 28 Mart’ta kadar geçerli olan tedbirler sertleştirilerek 18 Nisan’da kadar uzatıldı.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Avrupa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19)
salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamaların bu yılın ilk yarısında tüketimi baskılamasının beklendiğini duyurdu. Almanya’nın kamu borcu ise, geçen yıl 273,1 milyar avro artış göstererek 2 trilyon 171 milyar avroya ulaştığı açıklandı.
Haftalık bazda Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,88, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,48, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,8 değer kazanırken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,15 değer kaybetti. İmalat ve Hizmet PMI oranları Almanya’da hizmet PMI mart ayında 50,8 puana yükselerek 7 ayın zirvesi ulaştı. Ülkede imalat çıktıları 0,3 puan artışla 61,7 puandan, rekor düzey olan 66,6 puana yükseldi. IHS Markit şubat ayı verileri, ülkede bileşik PMI’ın 5,7 puan artarak, 56,8 puanla 37 ayın zirvesine yükseldiğini gösterdi. Euro Bölgesi imalat PMI, mart ayında, 1997 yılının haziran ayından bu yana en yüksek düzey olan, 62,4 puana yükseldi. Endeks şubat ayında 57,6 puandaydı. Hizmet PMI ise şubat ayındaki 45,7 puandan, 7 ayın zirvesi olan 48,8 puana yükseldi. Bileşik PMI’ı ise 3,7 puan artışla 8 ayın zirvesi olan 52,5 puana yükseldi. İngiltere’de hizmet sektörü PMI 2,3 puanlık artışla 7 ayın zirvesi olan 56,6 puana yükseldi. İmalat PMI, 57,9 puanla 40 ayın zirvesine yükselirken, imalat çıktıları 55,6 puanla 3 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Bileşik PMI ise aralık ayında 7 ayın zirvesi olan 56,6 puana yükseldi.
Almanya’da IFO iş iklimi 96,6 oldu
Almanya’da bulunan Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo), iş iklimi endeksi, mart ayında, şubat
ayındaki 92,4 puandan, 96,6 puana yükseldi. Piyasa beklentisi 93,4 puana yükselmesiydi. Ifo mevcut ekonomik durum değerlendirmesi 90,6 puandan 93 puana, beklenti endeksi ise 94,2 puandan 100,4 puana yükseldi. Beklentiler endekslerin sırasıyla 91,3 ve 95,2 puana yükselmeleri yönündeydi.
Asya
Çin Merkez Bankası (PBOC) faiz oranlarını değiştirmedi
Çin Merkez Bankası (PBOC), faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. PBOC’dan yapılan açıklamaya göre, bir ve 5 yıl vadeli gösterge borç verme faiz oranları aynı seviyede kaldı. Faiz oranları 1 yıl vadeli için yüzde 3,85, 5 yıl vade için yüzde 4,65 olarak uygulanmaya devam edecek. Piyasa beklentisi de faizin değişmeyeceği yönündeydi. Japonya İmalat – Hizmet PMI Rakamları mart ayında Japonya imalat PMI endeksi 52 puana yükselirken, ülkede hizmet PMI endeksi 46,5 ile yükselişini sürdürdü. İmalatta önceki ay 51,4 puan takip edilirken, hizmet PMI’da 45,8 olmuştu.
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) hafta içinde, Çinli şirketleri denetim
standartlarına uymamaları halinde ABD borsalarından çıkarmaya yönelik yasanın uygulanmaya
başlandığını duyurmasına karşın Çin borsalarında yukarı yönlü bir seyir izlendi.
Bu gelişmelerle bu hafta, Japonya’da Topix endeksi yüzde 1,39 gerilerken, Çin’de Şanghay CSI300
endeksi yüzde 0,62 değer kazandı. Güney Kore’de Kospi endeksi ise haftayı yüzde 0,05’lik artışla önceki kapanışın hemen üzerinde tamamladı. Hong Kong borsası yüzde 2,26’lık düşüşle haftayı kapattı.
BİST100 TEKNİK İNCELEME
HAFTALIK GRAFİK TEKNİK İNCELEME
Geçtiğimiz haftaki yorumumuzda “1095 seviyesinden başlayan yükselişin yılbaşına kadar olan periyotunun trend olduğunu, ana desteğin 6 haftalık ortalamadan geçtiğini görüyoruz. Yılbaşından sonra sürecin yatay bant hareketine döndüğünü söyleyebiliriz. Bu dönemi 4’er haftalık periyotlara böldüğümüzde; Mavi kare ile çizili karenin temsil ettiği 1’inci 4 haftalık periyodun 4’üncü haftasında kırmızı ile çizili 6 haftalık ortalamanın altına inildiğini ve bu düşüşte mavi ile çizili 1431’de bulunan 11 haftalık ortalamada destek bulup 8 haftalık ortalamaya döndüğümüzü izliyoruz. İkinci 4 haftalık periyodu incelediğimizde yine 4’üncü haftada 6 haftalığın altına inince önce 11 haftalık ortalamaya, sonrasında yeşil ile çizili 1441’de bulunan 15 haftalık ortalamaya düştükten sonra 11 haftalık ortalama seviyesi olan 1471’den kapandığını görmekteyiz. Üçüncü 4 haftalık periyodun ilk üç haftasını tamamladık bu hafta 4’üncü haftaya işaret etmektedir. Ekim ve şubat diplerinden çizilen trend çizgisi geçtiğimiz hafta test edildi. Bu trend çizgisi bu hafta 1538 puandan geçmektedir. Bu seviyenin altına inişlerde 1511/1493/1475/1418 fibonacci seviyelerinden, 1505/1477 ve 1417 ortalamalardan destek olarak karşımıza çıkarken, 1441/1431 son dipler olarak destek seviyesi olmaktadır. Yukarı doğru hareketlerde 1533/1550/1560/1570 dirençlerdir. İlk iki senaryoda bir önceki hareketin bir alt ortalaması test edildiğini
düşünürsek. Üçüncü turda 1475 destek seviyesinin kırılması durumunda 1450 ve 1420 seviyelerin test edilme potansiyeli bulunmaktadır” demiştik. Geçtiğimiz haftanın daha ilk dakikalarında bu seviyeler kırıldı ve günü tabanlaşarak kapattık. Sert satışlar salı gününe de taşındı ve 1255 seviyesini test ettik. Gelen tepki hareketiyle 1432 seviyesine ulaşan endeks hafta sonu riski almak istemeyen yatırımcıların satışıyla haftayı 1382 puan seviyesinden tamamladı.
Bu hafta için değerlendirmelerimize gelirsek; endeks iç dinamiklerden çok haber akışına endeksli bir
döneme girmiş görünüyor. O nedenle majör faktör değişimleri zaman zaman böyle sert kırılmalara
sebep olabiliyor. Bu faktörü ortadan kaldıracak gelişmeler olmadığı sürece endekssin 1435/1465
bandının üstüne çıkmasını teknik açıdan zor görmekteyiz. Ocak ayı başında başlayan ve geçtiğimiz
haftaya kadar süren yatay periyodun benzerinin alt batta yaşanması beklenebilir. Dar bant 1435/1340 aralığı olurken, geniş bandın 1465/1270 olması beklenebilir. İyi günlerde 1465 seviyesine taşmalar olsa da 1435 seviyesinin altına tekrar dönmesini, kötü günlerde 1340 bölgesinin altına inişlerde 1270’li seviyelere kadar düşüş olsa da tekrar 1340 bölgesinin üstüne atmasını bekleriz. Bu bant hareketinde yukarıda dağıtılan malların yerine konulması sürecini takip edeceğiz. Mavi ile çizili yükseliş kanalı geçtiğimiz hafta zedelendi ama kapanış yine kanal içinde oldu. Bu hafta 1370 altında kapanış gelirse kanal hareketini sorgulamaya başlayacağız. Yeşil ile çizili 985 ve 1095 diplerinden geçen yükseliş trendinin bu hafta için geçtiği seviye 1332 seviyesinde bulunmaktadır. Bu seviyeyi destek olarak takip edeceğiz. Fibonacci projeksiyondan gelen destek ve dirençler ise 1340 ve 1435 seviyeleridir. Ana hareketin bir süre bu aralıkta devam etmesini beklemekteyiz.
BİST100 Günlük Kapanışlara göre Çizgi grafik incelemesi
Günlük grafik açısından değerlendirdiğimizde; geçtiğimiz haftaki yorumumuzda “Bu haftaki İşlemlerde kapanış olarak 1570 seviyesinden kapanış yapmayı başarsak da üstünde kalıcılık sağlayamadık. Peşinden gelen satışlarla 1550 seviyesinin ardından 1548 seviyesinde bulunan 8 ve 21 günlük ortalamaların altında derinleşen satışlar gördük. Haftayı 1100/1470 seviyelerinin birleşiminden oluşan kanalın alt trend çizgisi seviyesinden kapattık. Kanal alt trend çizgisinin kırıldı diyebilmemiz için altında kapanış gereklidir. Bu durumda satışların derinleşmesi beklenebilir. Destekler 1517/1501 ve 1467 seviyelerinde bulunmaktadır. Yukarı trend için belirttiğim
yatay bandın kırılması için 1570 çok önemli dirençken, 1467 seviyesi de benzer önemde bir destek bölgesi olduğunu belirtmek isterim. Bu iki aralıkta 3 aydır yatay hareket sürdüren endeks. Bant boyu kadar marj açması beklenir. Bu seviyenin altında destekler 1442/1405/1365 seviyelerindedir” demiştik. Geçtiğimiz hafta sonu yaşanan gelişmelerle birlikte 1467 eşiği kırılınca beklentimiz olan en az yatay bant boyu kadar düşüş kaydetti ve 1365 destek seviyesinin üzerinde kapanışlar verdi. Bundan sonraki periyotta hareketin daha da derinleşmemesi için 1335 altında kapanış almamamız gerekmektedir. Alt destekler 1335/1315 ve 1295 seviyeleri kısa vadede kapanış grafiğinin önemli destekleridir. Yukarı harekette 1415 ilk önemli direnç konumundadır. Bu seviyesinin üstünde kapanışlar 1435 ve 1465 seviyelerini hedefletir.
Bist100 240DK ANALİZ
Bist100’ün 240dk’lık grafiğini incelediğimizde yeşil ile çizili kare bölgesinde kaçış boşluğu bıraktığımızı gözlemliyoruz. Bu bölgenin alt sınırı 1435 üst sınırı 1528’de bulunmaktadır. Neredeyse 100 puanlık birGAP olduğunu bu boşluğun kapanmasının bir süre alacağı izlenimi vermekte. Periyodik olarak incelediğimizde Nisan 20, Mayıs 20 ve Haziran 17 tarihleri karşımıza çıkmakta. Trendin olası döngüleri bu periyotlar içinde evirilmesini beklenebilir. Bu periyotların tespiti bir önceki yatay bant hareketinin dalga boylarından gelmektedir. Endeks için yukarıya doğru kritik eşikler 1391 /1401/1432 ve 1473 seviyeleri olurken, aşağıda destek seviyeleri olarak 1354/1305/1285/1266 ve 1226 öne çıkmaktadır. 1192/1211 bölgesinde bıraktığımız kaçış boşluğunu da unutmamak gerek.
Bist100 DOLAR BAZLI GRAFİK İNCELEME:
Geçtiğimiz haftaki yorumumuzda “Haftayı 206,05/213,33 fibonacci seviyeleri arasında geçirdik ve 212,88’den kapandık. Özellikle Perşembe ve cuma günü TL’de yaşanan değer kazanımları bist endeksinde yaşanan düşüşlerle sindirilmiş oldu. 21 ve 100 günlük ortalamaların üzerinde tutunması önemli. 210/206/205 202/165 seviyeleri destektir. 213 üstünde 219/225 seviyeleri dirençtir” demiştik. Dolarda yaşanan yükseliş ve Bist’te görülen sert satışlar destekleri hızla kırdırdı. Bist’te yaşanan son 3 aylık yatay trend esnasında omuz baş omuz formasyonu oluşumu görülmekteydi. 194,50 seviyesinin kırılmasıyla birlikte 167,50 seviyesinde bulunan formasyon hedefine geldi ve hatta ötesine geçerek gün içinde 157 seviyesini gördü. Bu bölgeden gelen tepki ile 167,50 seviyesinin üzerinde tutunup haftayı 170,95’ten tamamladı. Yukarı hareketlerde 182,5 ve 187,77 seviyeleri önemli direnç konumunda bulunmaktadır. Destekler sırasıyla 167,5/157,10 ve 134,77’de bulunmaktadır.
TÜRKİYE ETF’İ TEKNİK İNCELEME
Geçen hafta 28,60 seviyesinden tamamlayan Türkiye ETF’i Haftayı yaşanan dalgalanma nedeni ile
yaklaşık yüzde 20’lik düşüş ile 23 seviyesinden tamamladı. Kısa vadede 24 seviyesi önemli destek
olurken bu seviyenin aşılması halinde 24,62 / 24,97 önemli dirençler olurken geçilmesi halinde 26,35 gündeme gelecektir. Kasım başında 18,70 seviyesinden başlayan rallide bıraktığı iki boşluk
bulunmaktadır. İlki 21,46/20,66 aralığı ve ikinci boşluk 19,93/18,70 aralıklarında bulunmaktadır. 22,70 seviyesinin altında bu boşlukların kapatılma ihtimali gündeme gelebilir.
DOLAR/TL HAFTALIK GRAFİK TEKNİK İNCELEME
Geçtiğimiz haftaki yorumumuzda “Haftayı 7,62/7,20 bandı içinde geçirdik. 7,21’de bulunan 21 haftalık ortalamadan kapattık. Dirençler 7,36/7,49/7,62/7,78 ve 8,02’de bulunmaktadır. Destekler ise 7,21/6,95’tedir” demiştik. Geçtiğimiz hafta sonu yaşanan TCMB Başkan değişikliği sonrasında kuvvetli açılışla 8,1745 seviyesine kadar yükseldikten sonra 7,70’lere kadar çekildikten sonra 8,0925 seviyesinde bulunan fibonacci direncinin üstüne atarak haftayı 8,1350’den haftayı tamamladı. 8,09 üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 8,35 seviyesini hedeflemek isteyecektir. 8,35 iki trend çizgisinin kesişim noktasında bulunmaktadır. Bu nedenle kuvvetli direnç olması beklenebilir. Bu seviyeden sonraki hedef 8,58/8,64 aralığıdır. Destekler 7,92/7,75/7,66 seviyeleridir.
Dolar/TL 240dk Grafik teknik inceleme:
240dk’lık Dolar/TL grafiğini incelediğimizde 7,21 seviyesinden başlayan harekette flama formasyonu
yaptığı izlemimi vermektedir. 7,94 direncinin ardından Cuma akşam 8,04 direncini de kırarak 8,1350
seviyesinden haftayı tamamladığını görüyoruz. Fibonacci projeksiyonuna göre 8,16 seviyesi kısa vadeli direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu seviyeyi geçmesi halinde 8,2750 bölgesi hem fibonacci’den hem de ara kanal trendinden direnç bulması beklenebilir. Diğer dirençler 8,38/8,58 ve 8,65’te bulunmaktadır. 8,38 direnci geçilmesi olası takoz formasyonunu bozması nedeniyle flama formasyonu güç kazanması beklenebilir. Bu formasyonun hedefi 9,05 seviyesidir. Destekler ise sırasıyla 8,04/7,95/7,90/7,66 seviyelerindedir.