Cenk Akyoldaş

Yüksek eğitimini İstanbul üniversitesi İngilizce iktisat bölümünde tamamlayan Cenk Akyoldaş, sermaye piyasası ve borsa üzerine yüksek lisans çalışması yaptı. 1994 yılında başladığı profesyonel çalışma hayatında sermaye piyasaları üzerine çeşitli aracı kurumlarda araştırma çalışmaları, portföy yönetimi, brokerlık ve traderlık yapmıştır. 25 yılı aşkın piyasa deneyimlerini şimdi EkoTürk bünyesinde değerli yatırımcılarla paylaşmaktadır.

KRİZLERİN ABD BORSALARINA ETKİLERİ

1920’lerden bu yana grafiği incelediğimizde, 6 büyük kriz yaşadığını gözlemliyoruz. Bunlar birincisi tabiki The Great Depretion olarak adlandırdığımız Büyük Buhran 27,51 USD seviyesinden başlayan düşüş hareketi yaklaşık 4,41USD seviyesinde son bulmuş. :Yaklaşık 12 çeyrek yani 3 yıl süren düşüşte endeks değerinin %85’ini kaybetmişti. Bu tarihinde yaşanan en büyük düşüş miktarıdır.

Diğer düşüşlere hızlıca bakarsak; 7 büyük hareketin ortalamasında S&P500 için 9 çeyrek süren %54^lük düşüş ile karşılaşıyoruz. Dow 30 tarafına bakarsak ortalama  10 çeyrek süren %50’lik düşüş görüyoruz. 2020 Kovit-19 düşüşünde ise daha 1 çeyrek tamamlanmaken S&P500’de %35, Dow 30’da %38,3’lük düşüş ile karşı karşıyayız. Mesele 1987 Borsa krizind e olduğu gibi 1 çeyreklik bir dalga ile mi karşı karşıyayız. Öyle ise düşüş bitti dip oluşumu beklenmeli. Yok değil ise o zamanda daha hedeften oldukça uzaktayız demektir. Nacizane yorumumuzla grafikleri sizler için değerlendirip değerli izleyicilerimizin ve takipçilerimizin görüşlerine sunmaktır vazifemiz. (Yatırım Tavsiyesi Değildir)