PİYASALARA BAKIŞ

XU100  :

Sevgili yatırımcılar , Borsa İstanbul  1097 seviyelerinden beri yaptığı Trendine geçtiğimiz hafta gelen Merkez Bankası başkanının değiştirilmesi , Maliye Bakanının görevden ayrılması ardından yapılan açıklamalarında etkisi ile  oluşan ” FAİZ KARARI ” beklentisi ile devam ediyor..

Bu anlamda Perşembe günü açıklanacak ‘ Faiz kararı ‘  beklentisini kararın açıklanması ile açıklanan faiz oranına bağlı olarak ya devam edebilecek  yada oldukça önemli bir satıs baskısı altına gireceği hepimizin malumu….Piyasalar bu gibi ‘ haber odaklı ‘  zamanlarda yaptıgı trendlerinde  ”BEKLENTİLERİ ÖNCEDEN SATIN ALIR ”  ve karar sonrasında da gerçeklerle tanışıldığında  kararın gücüne görede satışa gecebilir yada bir miktar daha yukarı gittikden sonra realizasyonlar yaşar.İşte bu gizi bir RİSK ile karşı karşıya kalmaması için yatırımcıların mutlak suret ile   KAR STOPU / izsüren stoploss   yöntemini kendilerine bir yoldaş olarak kabul edebilirlerse  süreci sorunsuz ve kayıpsız atlatabileceklerini düşünüyorum.

 Peki xu100  için  1097 ‘den beri oluşan trendin  devam şartı yani İZSÜREN seviyesi  bu hafta ( 16 Kasım haftası ) için  1245 olarak izlenebilir. Karar sonrasında bu seviyeye kadar oluşabilecek düşüşlerin adı düzeltme olarak adlandırılacağı gibi eğer 1245 altında çoklu saatlik kapanış yada günlük kapanış görmemiz durumunda ise düşüş düzeltme olmakdan çıkarak 1097 ‘den beri devam eden kısa vadeli yukarı trend bozmuş olacak ve   1196 –  1145 ve altına doğru  bandına doğru kuvvetli bir satış baskısı riski ile karşı karşıya kalabilir.   İşte bu riske karşı yatırımcıları 1245 seviyesini tamammı? devammı ?  seviyesi olarak takip ederek doğru yerde kalabileceklerdir..

Karar ile birlikte 1245 üstünde hareketin denge ve destek bularak yukarı yönde sirküle olması durumunda ise 1368 lere doğru yukarı akımın devamı gelebilecektir.

Bu noktada karara günler kala yatırımcılar RİSK seviyelerini  ve kar al seviyelerini belirleyerek piyasada işlem yapmaları hem süreci doğru yönetmeleri için ellerini güçlendirecek hemde olumlu yada olumsuz bir durumda Stratejisiz kalmayacakladır…UNUTMAYIN ki  EN KÖTÜ strateji bile statejisiz bir rüzgar gibi oradan oraya savrulmakdan iyidir!

 

USDTRY :

USDTRY 8,52 seviyelerinden aldığı satıs baskısını 7,79 – 7,63 bandına kadar soluksuz getirmiş oldu , özellikle 8,5239 seviyesinde bulunan fibo 161,8 bölgesinden bir düşüş gelebilme riskini daha önceki yayın ve analizlerde bahsetiştik ki şu günlerde yaşanan bu düşüşün devam edebilmesi için 7,63 – 7,48 destek bölgesininde altına devam ettiğiniz görülmesi gerekecektir.Eğer Merkez Bankası faiz kararı ile 7,63 – 7,48 bandı altında KAPANIŞ alamazsak o zaman 8,5239 ‘lardan başlayan düşüş  7,97 – 8,35 bölgesine dogru yeniden ateşlenme riskini gözleyebiliriz.

Bu bakış açısı ile , KV  748 – 763 Ana destekler 7,97 – 8,38 bandı ise yukarı ivmelerde kritik dirençler olarak karışımızda duracaktır.Burada DİKKAT edilmesi gereken husus  748 – 763 kırılmadan olusabılecek ataklarda 7,97 üstünde KAPANIŞLARIN başlaması yaklaşık bir haftadır olusan dususun bir düzeltme olarak kalması demek olacak ve KV akım bir kere daha yukarı yöne evrilecektir. USDTRY için 8,52 ve üstünden başlayan düşüş devam edebilmesi için EN AZ faiz kararı kadar karar sonrası yapılacka açıklamalarda önem arz edecektir çünkü piyasa Merkez Bankası yeni basşkanı ve Maliye Bakanımınız görevlerine başlamalarından sonra pazartesi yaptıkları yazılı açıklamaları bir nevii samimiyetini test etmiş olacaktır.Bu güven piyasaşara aşılanabilir ise o zaman 763 – 748 altında 7,22 lerin bile gündeme gelmesi mümkün olabilecektir.Ancak ŞUANDA BUNU KONUŞMAK için elde teknik bir veri graıfksel olarak yoktur.